kwiaty-1

W dzień poprzedzający 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko i Wicestarosta Niżański Adam Mach, złożyli chryzantemy - kwiaty - symbole zadumy i wspomnień, w miejscach pamięci i cmentarzach, na których spoczywają walczący o wolność i niepodległość Polacy.

Kwiaty zostały złożone w Gminie Nisko: pod Pomnikiem Orląt w Nisku i pod Pomnikiem w Racławicach - upamiętniającym bitwę Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz w Gminie Rudnik nad Sanem, w Gminie Krzeszów (z udziałem Wójta Gminy Stanisława Nowakowskiego), w Gminie Harasiuki (z udziałem Wójta Gminy Krzysztofa Kiszki), w Gminie Ulanów (z udziałem Sekretarza Gminy i Miasta Ulanów Magdaleny Hasiak, Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Niżańskiego).

Kwiaty pochodziły z zasobów pozyskanych przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nisku, które przyjmowało wnioski producentów chryzantem z powiatu niżańskiego o przyznanie rekompensaty pieniężnej z tytułu poniesienia strat w związku z zamknięciem cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada br.  Kwiaty mogły zostać zagospodarowane przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

W związku z tym Powiat Niżański wystąpił do Biura Powiatowego ARiMR z inicjatywą odebrania 70 sztuk chryzantem doniczkowych. Chryzantemy, na wniosek złożony przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza, odebrali od Pana Tadeusza Rzekęcia z Jarocina, Przewodniczący Rady Sylwester Daśko i Wicestarosta Adam Mach.

Dziękuję bardzo Pani Justynie Kubasiewicz – Kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w Nisku, za sprawną koordynację akcji zebrania kwiatów od posiadaczy chryzantem. Dzięki temu otrzymają oni pomoc, która pozwoli na utrzymanie płynności finansowej, zagrożonej w związku z wprowadzonym od dnia 31 października do 2 listopada 2020 r. zakazem wstępu na teren cmentarzy, z powodu epidemii COVID-19. Dziękuję Panu Przewodniczącemu Rady - Sylwestrowi Daśko za użyczenie prywatnego samochodu, którym kwiaty zostały odebrane i rozwiezione na miejsca pamięci – mówi Starosta Robert Bednarz.