W środę, 9 września 2020 roku na Placu Wolności w Nisku odbył się start honorowy 31. Edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.

Wielkie sportowe wydarzenie poprzedził Mini Wyścig Kolarski „Solidarności”, który rozpoczął się w Parku Miejskim w Nisku. Udział w nim wzięły dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Mali rowerzyści ścigali się po parkowych alejkach, przemierzając dystans od 200 do 1600 metrów. Nagrody małym zwycięzcom wręczyli gospodarze Gminy i Miasta Nisko oraz Powiatu Niżańskiego. Trójka najlepszych kolarzy z każdej kategorii otrzymała puchary oraz nagrody rzeczowe.

31 Edycję Wyścigu otworzyli przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz. Uczestnicy wyścigu z 24 polskich i zagranicznych drużyn, ubrani w kolorowe stroje swoich klubów, wystartowali do 1 etapu z Niska. Etap 1 z metą w Sędziszowie Małopolskim przejechali między innymi przez miejscowość Zarzecze, gdzie miał miejsce tak zwany „ostry start”.

Uczestnicy wyścigu pokonali trasę o długości 176 km. Jako pierwszy trasę przemierzył  kolarz z Izraela  Itamar Einhorn z grupy Israel Cycling Academy, który tuż przed metą wyprzedził belgijskich kolarzy Lotto Soudal:  Arne Marita i Jarne Van De Paara.  Czwarty na metę dotarł Alan Banaszek z grupy Mazowsze Serce Polski. Z kolei miejsce piąte zajął Sylwester Janiszewski z Voster ATS Team, a  Stanisław Aniołkowski z CCC Developmet był na miejscu szóstym.

2 etap rozpoczął się w czwartek 10 września w Krośnie. Następnie kolarze przejechali przez miejscowość Jedlicze, Tarnowiec, Dębowiec, kończąc etap w Nowym Sączu. Zakończenie wyścigu zaplanowano na 12 września w Łodzi.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków formatem jest zaledwie o stopień mniejszy od Tour de Pologne. Patronat honorowy nad wydarzeniem sportowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.