Powiat Niżański otrzyma 4.969.399 złotych wsparcia z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jest to pomoc rządowa dla samorządów, która pozwoli zrekompensować ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku pandemii koronawirusa.

Otrzymane środki można będzie wykorzystać na wkłady własne do inwestycji bliskich mieszkańcom Powiatu, w tym m.in. remonty szkół, budowę dróg, inwestycje oświatowe i w służbie zdrowia, a także inne niezbędne lokalnie działania.

Symboliczne promesy z kwotą wsparcia z Funduszu Inwestycji Samorządowych, w czwartek 25 czerwca 2020 roku, podczas konferencji zorganizowanej przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nisku, wręczył Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Termin wykorzystania środków upływa z końcem 2022 roku.

Sposób otrzymania przyznanych środków odbywał się będzie bez zbędnej biurokracji, bowiem jednostka samorządu terytorialnego będzie zgłaszała do Ministerstwa Finansów wniosek o przelanie środków finansowych na określony przez siebie cel inwestycyjny, po czym środki, zostaną przekazane na konto Powiatu.

- Cieszę się, że z inicjatywy Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy powstał Fundusz Inwestycji Samorządowych, który został przygotowany przez rząd pod kierunkiem Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego. Otrzymane środki na pewno pozwolą nam spokojnie patrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o kontynuacje rozpoczętych inwestycji i podejmując realizację nowych zadań. W imieniu władz samorządowych Powiatu Niżańskiego, reprezentujących wszystkich mieszkańców, chciałbym podziękować Panu Ministrowi Rafałowi Weberowi za troskę o sprawy naszego powiatu i przekazanie nam tej radosnej informacji a także proszę o przekazanie podziękowań dla Pana Prezydenta i Pana Premiera naszego rządu, za uruchomienie tak ważnego instrumentu wsparcia finansowego – powiedział podczas konferencji Starosta Robert Bednarz.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Wicestarosta Adam Mach, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Tomasz Podpora, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Nisku.