Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na wykład otwierający nowy cykl niebanalnych spotkań z historią. Prelekcja odbędzie się w piątek 18 września 2020 roku o godzinie 18 przy scenie plenerowej Parku Miejskiego w Nisku. Pierwszy wykład pod nazwą „Rozwój osadnictwa na Ziemi Niżańskiej” poprowadzi Jacek Siembida i Tomasz Sudoł.

W minionym roku w ramach spotkań z historią poruszano tematykę związaną z XVII wiekiem. Natomiast  już niebawem cofniemy się do wieków średnich. Cykl pod nazwą „Wieki niezupełnie ciemne” składa się z ośmiu wykładów. Przygotowało je i poprowadzi pięciu pasjonatów, historyków, literaturoznawców i regionalistów: Marcin Folta, Konrad Krzyżak, Jacek Siembida, Tomasz Sudoł i Tomasz Żbik.

Dla zainteresowanych tematyką początków osadnictwa na terenie dzisiejszego Niska oraz okolic, czeka niespodzianka. W czasie spotkania będzie można nabyć pierwszy numer „Niżańskich Zeszytów Historycznych” - pierwszą publikację wydaną pod patronatem Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji. Znajdziemy w niej dwa ciekawe artykuły autorstwa Jacka Siembidy i Tomasza Sudoła opatrzone wspólnym tytułem „Rozwój osadnictwa na Ziemi Niżańskiej”.

Dodatkową atrakcją będzie plenerowa wystawa papierowych zwierząt autorstwa Franciszka Żbika.