Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Jest upamiętnieniem historycznych wydarzeń mających miejsce w 1918 roku, kiedy to, po 123 latach zaborów nasz kraj wrócił na mapę niepodległych państw. Marzenia Polaków o życiu w wolnej, suwerennej Polsce – ziściły się. Zawsze Rocznica tych wydarzeń jest okazją do głębokich przemyśleń, refleksji oraz do uroczystego świętowania. Jak co roku, w tym również, w Powiecie Niżańskim odbyły się uroczystości związane z tym podniosłym wydarzeniem.

Tegoroczne obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Nisku rozpoczęły się w piątek, 10 listopada Uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. Uroczysty przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności, z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów rozpoczął się o godzinie 18:00.  Po uroczystym podniesieniu flagi RP, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy i Miasta Nisko, wojska, straży i policji zapalili znicze pamięci pod pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. W capstrzyku Powiat Niżański reprezentowali Starosta Niżański Robert Bednarz i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.

Uroczyste obchody 11 listopada rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską i Tablicą Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystym przemarszem, wszyscy zebrali się pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Następnie odbył się Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Coroczną tradycją jest wykonanie defilady Kompanii Honorowej Garnizonu w Nisku oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich przez liczne delegacje na czele ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem, Przewodniczącym Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestrem Daśko i radnymi Rady Powiatu. Niżańskie obchody święta Niepodległości zakończyła część artystyczna w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół”.

Święto Niepodległości obchodzono uroczyście również w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego, oddając hołd i czcząc pamięć bohaterów, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości, dzięki którym możemy dziś żyć i pracować w niepodległej i wolnej Polsce.

W Gminie Ulanów uroczystości 105 rocznicy odzyskania niepodległości miały miejsce w Ulanowie oraz w zespole dworsko-parkowym w Bielinach. W uroczystościach uczestniczył Wicestarosta Niżański Adam Mach i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego Magdalena Hasiak. W Rudniku nad Sanem, w obchodach na rudnickim rynku, Powiat Niżański reprezentował Wicestarosta Adam Mach. W Jeżowem, zgodnie z tradycją, dnia 11 listopada obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od przemarszu sprzed Gminnego Centrum Kultury do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia N.M.P, w którym została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie w uroczystej procesji, której towarzyszyły Delegacje i Poczty Sztandarowe udano się pod pomnik poległych i złożono kwiaty. W uroczystościach uczestniczył Starosta Niżański Robert Bednarz. W Nisku, na osiedlu Podwolina, zorganizowane zostało również Ognisko Patriotyzmu oraz wspólne śpiewanie pieśni Patriotycznych z Kapelą Folkową „Dobra Nuta”.

Zdjęcia: www.nisko.pl, www.rudnik.pl, www.ulanow.pl, www.jezowe.pl, Starostwo Powiatowe w Nisku