Informuję, że 7 czerwca br. Starosta Niżański przyjął do zasobu, przekazane przez Wojewodę Podkarpackiego, nieruchomości w Harasiukach, o których mowa w wyroku Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Wydział I Cywilny z dnia 9 października 2018 r. sygn. akt I C 296/12, do odpłatnego korzystania.

Stosowny protokół przekazania w zarząd Skarbu Państwa nieruchomości po byłym Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej „Ceramika Harasiuki” pomiędzy Wojewodą Podkarpackim, a Starostą Niżańskim, reprezentującym Skarb Państwa został podpisany. Jest to obszar, który można zagospodarować i przywrócić mu funkcje gospodarcze.

Majątek, którym obecnie w imieniu Skarbu Państwa włada Starosta Niżański, to grunty o łącznej powierzchni 34,5592 ha, w tym grunty zabudowane budynkami przemysłowymi, budynkiem biurowym oraz innymi budowlami i urządzeniami związanymi z tymi budynkami, o powierzchni 6,3676 ha oraz grunty zawierające:

• użytki kopalne, o powierzchni 8,7897 ha,
  • użytki rolne (łąki, pastwiska, grunty orne, grunty zadrzewione i zakrzewione na łąkach i pastwiskach oraz rowy), o powierzchni 7,6545 ha,
  • nieużytki, o powierzchni 1,6886 ha,
  • lasy, o powierzchni 0,0834 ha,
  • wody stojące, o powierzchni 9,9745 ha.

W granicach przestrzennych przejętych nieruchomości pozostały jak dotąd niewyeksploatowane zasoby złoża kopalin ceglarskich, których wydobycie umożliwiłoby ponowne uruchomienie zakładu produkcji ceramiki budowlanej oraz stworzenie nowych miejsc pracy.