Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób 40+. Do końca roku można skorzystać z badania, ale już dziś Podkarpacie zasługuje na medal:
- co dziesiąte badanie w Polsce finansowane przez NFZ, zostało wykonana przez mieszkańców Podkarpacia;
- na terenie naszego województwa jest jeszcze 52 tysiące osób, które wypełniły ankietę ale z nieznanych przyczyn jeszcze badania nie wykonały.
Gdzie wykonać badanie?
Liczba placówek jest nadal duża, bo ponad 190 na Podkarpaciu. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące! Wykaz wszystkich można znaleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 800 190 590.
Jak się zapisać na badanie?
Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Oczywiście można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje ten program.
Co jest potrzebne do wykonania badania?
Jeśli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania) a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. Jeśli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeśli od pierwszego minął co najmniej rok.
Czy istnieje górna granica wieku?
Z tego programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat!
Kto jeszcze nie skorzystał z Profilaktyki 40 PLUS?
Podkarpacie jest obecnie na 4. miejscu w Polsce pod względem liczby osób, które już wykonały badanie oraz na 5. miejscu pod względem liczby osób, które zainteresowały się tym badaniem na poważnie, czyli wypełniły ankietę pozwalającą wygenerować bezpłatnie e-skierowanie.
Jak jest różnica w tych liczbach? Niemal 52 tysiące osób z naszego województwa wypełniło ankietę i wygenerowało skierowanie. Na co czekają, aby badanie wykonać? Nie wiadomo. Kolejnym krokiem jest przecież tylko wybranie placówki i wykonanie badania, co zajmie najwyżej kilka minut.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia