grafika

Od października br. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku realizuje projekt Powiatu Niżańskiego „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap IV”, który został dofinansowany w 2022 roku z „Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024”.

Realizując założenia projektu, 6 grudnia w RCEZ w Nisku w ramach działania „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i życiu codziennym – od przedszkolaka do seniora” – Młodzież i dorośli – świadomi i bezpieczni w ruchu drogowym i życiu codziennym – odbyło się spotkanie otwarte poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu.

Uczniowie, pracownicy RCEZ i mieszkańcy Powiatu Niżańskiego uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku. Tematem przewodnim były zachowania ryzykowne oraz szkodliwość substancji psychoaktywnych. W ramach działań profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom uczniowie RCEZ uczestniczyli w warsztatach. Wśród narzędzi wykorzystywanych podczas zajęć znalazły się popularne ALKOgogle. Ten swoisty symulator stał się największą atrakcją szkolenia, jego podstawowym zadaniem jest uświadamianie niebezpieczeństwa i ryzyka, jakim jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zwieńczeniem spotkania otwartego był pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez KP PSP w Nisku. Biorący udział w pokazie mieli możliwość nabycia praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych przypadkach, poznali zasady bezpieczeństwa ratownika oraz nabyli umiejętności wzywania fachowych służb ratowniczych.

- Należy wspomnieć, że RCEZ w Nisku dba o bezpieczeństwo swoich uczniów i nauczycieli. W ramach tego projektu odbyło się specjalistyczne szkolenie dla pracowników szkoły z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym umiejętności korzystania z defibrylatora AED.  Ponadto szkoła sporą część środków w ramach projektu przeznaczyła na zakup apteczek pierwszej pomocy (i wyposażenia do nich) do klasopracowni, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.

Dziękujemy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku oraz Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku za pomoc i zaangażowanie w realizacji projektu.

Projekt „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap IV”