W dniu 19 grudnia 2023 r. odbyło się Forum podsumowujące projekt „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap V”, które w tym roku zorganizowano w auli Powiatu Niżańskiego.
Forum rozpoczęły występy muzyczne w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, którzy zaprezentowali utwory Zbigniewa Wodeckiego. Jako pierwsza wystąpiła Emilka Warchoł, która zaśpiewała „Lubię wracać”, a trio w składzie: Dominika Sycz, Amelia Orłowska i Grzegorz Zalewski wystąpiło z utworem „Zacznij od Bacha”.
Następnie Wicestarosta Niżański Adam Mach wspólnie z Dyrektorem LO w Nisku Jerzym Stelmachem wręczyli nagrody w organizowanym w LO w Nisku konkursie „Zdrowy, wolny od uzależnień”, którego celem było promowanie pozytywnych wzorców zachowań, alternatywnych form spędzania czasu, postaw społecznych i relacji międzyludzkich. Forma konkursu była dowolna: przygotowanie plakatu, rysunku, obrazu, spotu filmowego, bądź pracy fotograficznej, związanego z profilaktyką uzależnień od substancji psychoaktywnych lub uzależnień behawioralnych. Na konkurs zostało zgłoszonych 9 prac, a jury wyłoniło zwycięzców:
- I miejsce – Maja Chojnacka, Wiktoria Czarnota kl. 2b,
- II miejsce – Gabriela Bździuch kl. 1b,
- III miejsce – Olimpia Drapała kl. 3a,
których prace zaprezentowano uczestnikom podczas Forum.
W dalszej części gospodarz uroczystości – Starosta Niżański Robert Bednarz – przedstawił korzyści płynące z realizacji projektu dla społeczności lokalnej, przekazał podziękowania dla partnerów, współrealizatorów i koordynatorów szkolnych poszczególnych działań w projekcie.
Do wspólnego wręczania podziękowań i upominków okolicznościowych Starosta zaprosił Wicestarostę oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestera Daśko. Szczególne podziękowania przekazane zostały dyrektorom szkół i placówek oświatowych oraz koordynatorom projektu – za współpracę, aktywność i osobiste zaangażowanie – Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jarocinie Małgorzacie Martynie, Zastępcy Dyrektor Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem Dorocie Dubiel – Łach i koordynatorowi siostrze Renacie Gogoli, Dyrektorowi LO w Nisku Jerzemu Stelmachowi i koordynatorowi – Sylwii Matyce, Dyrektorowi RCEZ w Nisku Wacławowi Piędlowi i koordynatorowi Andrzejowi Habigierowi, Dyrektorowi ZS w Jeżowem Stanisławowi Haduchowi i koordynatorowi Bogdanowi Sieńko, Dyrektorowi ZS w Rudniku nad Sanem Edwardowi Wołoszynowi i koordynatorowi Pani Natalii Paszek, Dyrektorowi SOSW w Rudniku nad Sanem Marcie Szczepańskiej i koordynatorowi Tomaszowi Zielińskiemu.
- Cieszymy się, że zrealizowaliśmy w 2023 r. projekt „Razem bezpieczniej na terenie powiatu Niżańskiego” już po raz piąty. To kolejna edycja tego projektu, ale nadal będziemy podejmować starania, aby pozyskiwać środki na podobne działania, bo widzimy, jak dużym zainteresowaniem cieszą się realizowane przedsięwzięcia. Można śmiało powiedzieć, że jeszcze jeden projekt kończymy, a już pojawiają się pomysły do następnego. Tak rozbudowany projekt zrealizowaliśmy dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu wielu osób i instytucji – naszych partnerów w projekcie. Słowa podziękowania kieruję tutaj przede wszystkim do Dyrektorów - Publicznej Szkoły Podstawowej w Bystrem, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jarocinie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Kurzynie Średniej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeżowem – Podgórzu (działanie zrealizowane w oddziałach przedszkolnych), Dyrektorów wszystkich naszych szkół, SOSW i Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem oraz koordynatorów projektów w tych szkołach i placówkach, a także osób z nimi współpracujących – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.
Projekt „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap V” prowadzony był od lipca do grudnia 2023 r. przez wszystkie nasze szkoły średnie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem, Dom Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem oraz Starostwo Powiatowe w Nisku. Projekt został dofinansowany w 2023 roku z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wpisuje się cel szczegółowy nr 2 – podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.