Informacje ogólne
Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa (prywatne) zajmują na terenie powiatu niżańskiego powierzchnię około 12 600 ha.
Zasady zachowania, powiększania, i ochrony zasobów leśnych oraz gospodarki leśnej w powiązaniu z innymi elementami środowiska zostały określone w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
Lasem (w rozumieniu ustawy) jest grunt o zwartej powierzchni, o powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami, krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawionym, przeznaczonym do produkcji leśnej.
Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:
- zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien
i torfowisk; - ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
- pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
- przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach;
- racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
- pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
- pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.
Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje Starosta.
Gospodarkę w tych lasach prowadzi się zgodnie z zapisami zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu. Plany takie opracowuje się na okres 10 lat, oddzielnie dla każdej miejscowości na terenie powiatu. W planie tym zawarte są między innymi zapisy dotyczące dopuszczalnej masy drewna możliwej do pozyskania z określonej działki oraz konieczne zabiegi pielęgnacyjne do wykonania na tej działce.
Legalizacja drewna
Zgodnie z zapisami art. 14a ustawy z dnia 28 września 1991 r., o lasach, drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu. Drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa cechuje Starosta, który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna.
Aby pozyskać drewno w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, należy: pobrać, wydrukować i wypełnić wniosek (załącznik). W przypadku prowadzenia sprawy przez pełnomocnika, dołączyć oryginał pełnomocnictwa lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, dokonanie opłaty skarbowej i dowód jej wniesienia (za pełnomocnictwo). Wypełniony wniosek można przesłać pocztą lub złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego w Nisku, Pl. Wolności 2, 37-400 Nisko.
Cechowanie drewna oraz wydawanie zaświadczeń legalności pozyskania drewna jest bezpłatne
Wnioski można również otrzymać bezpośrednio od pracowników Starostwa Powiatowego w Nisku oraz Nadleśnictw: w Rudniku, Janowie Lubelskim i Kolbuszowej, prowadzących nadzór w imieniu Starosty nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa.
Na terenie Gminy Harasiuki nadzór nad lasami sprawuje pracownik Starostwa Powiatowego w Nisku Pan Jan Mazur. Kontakt telefoniczny - numer 730 516 512 od poniedziałku do piątku w godzinach 730 – 1530.
Na terenie Gminy Jarocin (w lasach znajdujących się za rzeką Bukowa, w kierunku Janowa Lubelskiego, w części miejscowości Domostawa, Mostki, Szwedy), nadzór sprawuje pracownik Nadleśnictwa Janów Lubelski, Pan Henryk Pacholec. Kontakt telefoniczny - numer 694 493 166, od poniedziałku do piątku w godzinach 700 – 1500.
Na terenie Gminy Jarocin (z wyłączeniem powierzchni nadzorowanej przez Nadleśnictwo Janów Lubelski) wszystkie miejscowości, na terenie Gminy i Miasta Ulanów w miejscowościach: Borki, Dąbrówka, Huta Deręgowska, Kurzyna Mała, Kurzyna Średnia, Kurzyna Wielka, Wólka Tanewska na terenie Gminy i Miasta Nisko w miejscowościach: Zarzecze, Nisko (północna część miasta), nadzór nad lasami sprawuje pracownik Starostwa Powiatowego w Nisku Pan Krzysztof Kida. Kontakt telefoniczny - numer 606 490 021 od poniedziałku do piątku w godzinach 730 – 1530. Ponadto Pan Krzysztof Kida pełni dyżury:
- w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów - w każdy poniedziałek w godzinach od 830 do 930
- w Urzędzie Gminy Jarocin - w każdy wtorek w godzinach od 830 do 930.
Na terenie Gminy Jeżowe (z wyłączeniem części obszaru miejscowości Nowy Nart i Stary Nart), Gminy Krzeszów, Gminy Rudnik nad Sanem, Gminy i Miasta Nisko w miejscowościach: Nowosielec, Nowa Wieś, Kończyce, Racławice, Wolina, miasto Nisko (z wyłączenie północnej części) oraz Gminy i Miasta Ulanów w miejscowościach: Bieliny, Bieliniec, Bukowina, Dąbrowica, Glinianka, Kępa Rudnicka, Ulanów (miasto), Wólka Bielińska, nadzór nad lasami pracownik Nadleśnictwa Rudnik Pan Andrzej Wdowiak. Kontakt telefoniczny – numer 606 923 684 od poniedziałku do piątku w godzinach 700 – 1500.
Pan Wdowiak pełni również dyżury:
- w siedzibie Nadleśnictwa Rudnik - w każdy poniedziałek w godzinach od 730 do 900
- w Urzędzie Gminy Jeżowe - w każdy wtorek w godzinach od 730 do 900
- w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów - w każdą środę w godzinach od 730 do 900
- w Starostwie Powiatowym w Nisku, Plac Wolności 15, pokój nr 14 - w każdy czwartek w godzinach od 730 do 900
- w Urzędzie Gminy Krzeszów - w każdy piątek w godzinach od 730 do 900.
Na terenie Gminy Jeżowe [w miejscowości Nowy Nart (zachodnia część miejscowości) oraz Stary Nart (północna część miejscowości)], nadzór sprawuje pracownik Nadleśnictwa Kolbuszowa pani Bogusława Ciosek. Kontakt telefoniczny - numer 691 911 152, od poniedziałku do piątku w godzinach 700 – 1500.
Ochrona lasu
Zgodnie z zapisami ustawy o lasach, w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów, właściciele lasów zobowiązani są między innymi do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
Właściciele lasów powinni dokonywać przeglądów swoich drzewostanów i w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, tj. przebarwienia i opadania igieł, odpadania kory, zamierania drzew, zobowiązani są do wystąpienia do Starosty Niżańskiego o wydanie decyzji zezwalającej na wycięcie chorych drzew. Drzewa zaatakowane przez korniki i inne szkodniki owadzie, należy jak najszybciej usunąć, aby uniemożliwić wylot nowemu pokoleniu owadów i zasiedlenie nowych drzew. Pozostałe po ścince gałęzie należy usunąć z lasu i zagospodarować w taki sposób, aby pozostające w nich owady nie stanowiły zagrożenia dla innych drzew.