22 stycznia br., w Nisku, odbyła się III konferencja z cyklu sześciu konferencji warsztatowych w zakresie budowania partnerstwa lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w Powiecie Niżańskim. Tematem przewodnim konferencji była: „Analiza Czterech Zasad Ożywienia Społeczno – Gospodarczego w Powiecie Niżańskim”.

Zebranych uczestników konferencji, tradycyjnie w imieniu organizatorów tj. Powiatu Niżańskiego i Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku, przywitał Starosta Niżański Robert Bednarz. Dalszą część partnerskiej konferencji poprowadziła ekspert partnerstwa lokalnego Pani Jadwiga Olszowska-Urban. Na początku zebrani mieli możliwość zapoznania się z prezentacją przedstawioną przez Zastępcę Wójta Gminy Jeżowe Michała Wasyliszyna, w której ukazane zostały walory i środowisko społeczno-gospodarcze Gminy Jeżowe. Następnie Jadwiga Olszowska-Urban zaprezentowała dobre praktyki Partnerstwa Lokalnego na terenie Polski, dotyczące partnerstwa międzysektorowego na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i aktywnego tworzenia nowych miejsc pracy. Ponadto omówiła materiały wypracowane przez uczestników II konferencji, czyli diagnozę składników środowiska społeczno-gospodarczego powiatu niżańskiego.

Po krótkiej przerwie przystąpiono do prac warsztatowych. Uczestnicy konferencji zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne pracujące nad diagnozą czterech zasad ożywienia społeczno-gospodarczego w powiecie niżańskim. Każda z grup pracowała nad innym tematem: Temat I - „Uszczelnianie lokalnych wycieków w firmach, instytucjach samorządowych, organizacjach pozarządowych, środowisku w gminach i powiecie niżańskim"; Temat II – „Wsparcie środowiska społeczno-gospodarczego w powiecie niżańskim: przedsiębiorców, instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych, sektora ES"; Temat III – „Zachęcanie do tworzenia nowych firm, instytucji i organizacji w gminach i w powiecie niżańskim pod potrzeby mieszkańców i klientów spoza powiatu" i Temat IV – „Przyciąganie z zewnątrz potrzebnych firm, instytucji i organizacji pozarządowych do powiatu niżańskiego w celu wzbogacenia usług i uzupełnienia oferty lokalnej firm, instytucji i III sektora oraz sektora ES". Po ponad godzinnej pracy w grupach miała miejsce prezentacja opracowanych tematów.

Organizatorzy cyklu konferencji, tj. Powiat Niżański i Powiatowy Urząd Pracy w Nisku zapraszają na kolejną konferencję, która odbędzie się w dniu 20 lutego br. w auli RCEZ w Nisku. Tematem konferencji będzie: „Tworzenie projektów społeczno-gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie lokalnej i  międzysektorowej powiatu niżańskiego”.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nisku. Osoby, które są zainteresowane udziałem zachęcamy do kontaktu pod nr tel.: (15) 841 23 13 wew. 19.

- To już kolejna - trzecia z cyklu 6-ciu konferencji, których maja na celu integrację międzysektorową oraz wspólne wypracowanie diagnozy społeczno-gospodarczej przy udziale funkcjonujących na terenie powiatu niżańskiego przedsiębiorców, samorządu, III sektora, kadry edukacyjnej, młodzieży oraz aktywnych mieszkańców powiatu. Podczas warsztatów dążymy do wypracowania partnerskich projektów, które mają służyć ożywieniu społeczno-gospodarczemu powiatu, poprzez wybór projektów i rozwiązań, które są najbardziej optymalne i korzystne oraz wdrożenie ich przez firmy, i samorządy gminne, Powiat, różne instytucje i organizacje, w partnerstwie w latach 2023 – 2029 – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.