grafika

Zarząd Powiatu Niżańskiego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych organizacji, od 2018 r. udziela pożyczek organizacjom pozarządowym działającym na terenie powiatu niżańskiego, na realizację zadań współfinansowanych z funduszy ze źródeł zewnętrznych (aktualnie obowiązująca uchwała Nr 407/2021 z dnia 15 lutego 2021 r.).

Jako pierwsze w tym roku, o pożyczkę skutecznie wnioskowało Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, które do dnia 31 maja 2022 r. realizuje projekt „Promocja przedsiębiorczości w Powiecie Niżańskim” w ramach Projektu Grantowego „Promocja przedsiębiorczości oraz rozwój współpracy gospodarczej na obszarze LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

W ramach projektu zrealizowane zostaną 2 inicjatywy mające na celu promocję obszaru LGD i jego zasobów gospodarczych oraz rozwój aktywności gospodarczej. Pierwszym działaniem w ramach tych inicjatyw były warsztaty „Jak być przedsiębiorczym”, które Stowarzyszenie zorganizowało w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. W ramach warsztatów, trener Pani Elwira Karbarz, w przystępny sposób opowiedziała i wyjaśniła, od czego trzeba zacząć, jeżeli chce się rozpocząć pracę na własny rachunek, wskazała i opowiedziała jak, i skąd pozyskać środki na realizację marzeń o własnej działalności, i niezależności finansowej. Prowadząc warsztaty ukierunkowała ich treść na obszar LGD – powiat niżański.

Uczestników warsztatów odwiedził Wicestarosta Adam Mach.

- Bardzo doceniam inicjatywę podjętą przez Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, które podejmując takie inicjatywy, wzmacnia kompetencje uczniów RCEZ i potencjał szkoły – mówi Wicestarosta Adam Mach.

Widząc duże zainteresowanie ta formą wsparcia w 2022 roku w budżecie Powiatu Niżańskiego, na wspieranie inicjatyw organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków z funduszy ze źródeł zewnętrznych poprzez udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na realizację projektów refundowanych, zabezpieczono środki w wysokości 250 tys. zł.

Pożyczka taka może być udzielona na okres realizacji projektu określony w umowie z instytucją finansującą projekt, ale nie może przekroczyć roku budżetowego. Zabezpieczenie pożyczki stanowi weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową.

- Powiat Niżański w budżecie na 2022 rok zabezpieczył środki na pożyczki dla organizacji działających w sferze pożytku publicznego, na realizację projektów refundowanych finansowanych ze środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Dzięki naszym działaniom organizacje pozarządowe mające siedzibę na terenie powiatu niżańskiego mają możliwość realizacji projektów dla dobra społeczności naszego powiatu. Z perspektywy czasu widać, że organizacje pozarządowe chętnie korzystają z tej formy wsparcie – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem: