W związku z realizacją petycji z dnia 14.02.2023 r., wniesioną przez osobę fizyczną, w sprawie zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności, przedstawiamy informacje dotyczące obecnego stanu prawnego w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów od zmarłych osób w celu ich przeszczepienia.

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2131 z późn. zm.) określa zasady:
1) pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, w tym komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej, tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok;
2) testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek ludzkich; 3) donacji, pobierania, gromadzenia, testowania i dopuszczania do obiegu tkanek i komórek przeznaczonych do wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1394/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie produktów leczniczych terapii zaawansowanej i zmieniającego dyrektywę 2001/83/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 726/2004 (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2007, str. 121, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5 ustawy „pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia lub pobrania komórek lub tkanek w celu ich zastosowania u ludzi można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.”
Sprzeciw możliwy jest poprzez wpis w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich, sporządzenie oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis lub ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego.

Z treścią ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek narządów można zapoznać się pod linkiem:

Link do przedmiotowej petycji: