Wnioski o wsparcie w wysokości do 15 tys. zł na tworzenie m.in. przestrzeni do edukacji ekologicznej, ścieżek edukacyjnych, ogrodów społecznych oraz parków mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, placówki oświatowe, biblioteki, instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich oraz inne stowarzyszenia i fundacje.

Granty otrzymują projekty dotyczące edukacji ekologicznej oraz inicjatywy realizowane na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej.

Tegoroczne tematy do wyboru:

1) „Zielone pracownie” tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię: infrastrukturę i sprzęt.

2) „Ogród marzeń”: przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.

3) „Drzewa blisko nas”: zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.

4) „Kampanie edukacyjne”: przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, angażujące lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych. Kampanie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.

Termin składania wniosków: 31 lipca 2024 r.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją programu grantowego objął Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Więcej informacji oraz formularz wniosku o dofinansowanie znajdą Państwo na stronie organizatora: https://www.gaz-system.pl/pl/esg/fundusz-naturalnej-energii.html