zdjęcie

Powiat Niżański na początku września 2020 r. otrzymał prawie 5 milionów dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Pochodzące od rządu wsparcie ma na celu zrekompensować ubytki wpływów z podatków, powstałych w wyniku pandemii koronawirusa.

Zarząd Powiatu Niżańskiego, Uchwałą nr 349/2020 z dnia 24 września 2020 r., przeznaczył otrzymane środki w głównej mierze na uzupełnienie wkładów własnych do realizacji projektów ważnych dla mieszkańców, takich jak przebudowa dróg czy inwestycje oświatowe.

Z kwoty 4.969.399 zł na przebudowę i rozbudowę dróg przeznaczono 2.170.246 zł, w tym na:

• przebudowę drogi powiatowej Nr 1038R Majdan Golczański – Golce na odcinku Majdan Golczański – Deputaty wraz z przebudową drogi powiatowej Nr 1039R Jarocin-Ulanów w m. Jarocin, Majdan Golczański i Szyperki – 603.219 zł;
  • rozbudowę drogi powiatowej Nr 1051R ul. Sopocka w Nisku na odcinku o dł. 873 mb oraz przebudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Nr 1051R ul. Sopocka w Nisku – 498.210 zł;
  • przebudowę drogi powiatowej Nr 1063R Ulanów – Wólka Bielińska w miejscowości Glinianka i Wólka Bielińska wraz z przebudową drogi powiatowej Nr 1064R Kurzyna – Dąbrowica w miejscowości Dąbrowica – 424.985 zł;
  • przebudowę drogi powiatowej Nr 1085R Jata-Zalesie-Sójkowa w miejscowości Jata-Zalesie – 371.297 zł.
  • przebudowę drogi powiatowej Nr 1080R ul. Grunwaldzka w Rudniku nad Sanem – 202.535 zł;
  • dotacje celową dla Gminy Harasiuki na zadanie pn. „Budowa chodnika w ciągu DP Nr 1047R Huta Krzeszowska-Ciosmy w miejscowości Huta Krzeszowska” – 70 tys. zł.

Na rozbudowę obszarów w zakresie społecznym, technicznym, gospodarczym i przestrzenno-funkcjonalnym na terenie Gminy i Miasta Nisko przeznaczono 1.096.575 zł.

Na poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach powiatowych powiatu niżańskiego w ramach programu „Bezpieczne przejścia dla pieszych” wydano 50.887 zł.

1.346.874 zł przeznaczono na realizację zadań dotyczących oświaty, w tym:

• rozbudowę i remont hali sportowej oraz remont sali gimnastycznej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku – 858.347 zł;
  • winda osobowa wewnętrzna 4-ro przystankowa z szybem samonośnym panoramicznym dostosowana do osób niepełnosprawnych w budynku RCEZ w Nisku – 188.527 zł;
  • zakup i dostawa klasopracowni dydaktycznych dla szkół ponadpodstawowych Powiatu Niżańskiego – 300 tys. zł.

Kwotę 290.298 zł przeznaczono na zakup windy osobowej elektrycznej 4-ro przystankowej z szybem samonośnym panoramicznym, dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych przy budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku.

Na budowę i modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych w obrębie Cholewiana Góra wydatkowano 14.519 zł.

Inicjatywa Prezydenta RP Andrzeja Dudy o powstaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w dużej mierze przyczyniła się do realizacji wielu działań inwestycyjnych na terenie nie tylko Powiatu Niżańskiego, ale również wielu innych gmin i powiatów. Dzięki niej wykonanie szeregu inwestycji jest możliwe, ponieważ bez tego wsparcia samorządy być może musiałyby zrezygnować z ich realizacji.

- Milionowe środki wsparcia, które Powiat Niżański otrzymał od rządu, pozwoliły na kontynuację zamierzonych wcześniej zadań, a także na realizację nowych. Pozostałą kwotę planujemy przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury Starostwa Powiatowego w Nisku – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.