Powiat Niżański realizuje projekt pod nazwą Wykwalifikowani zawodowcy w Powiecie Niżańskim. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, Priorytet 7. Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie 07.13 Szkolnictwo zawodowe.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie niżańskim, dostosowanie go do potrzeb rynku pracy i wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół poprzez realizację projektu obejmującego staże, kursy, doradztwo, zajęcia, wyjazdy dla 430 uczniów (155 kobiet, 275 mężczyzn), działania edukacyjne dla 27 nauczycieli (14 kobiet, 13 mężczyzn) i zakup wyposażenia do końca sierpnia 2026 r.

Okres realizacji projektu to 01.02.2024 r. – 31.08.2026 r.

Projektem zostaną objęte 3 szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu niżańskiego prowadzące kształcenie zawodowe:

• Technikum w Zespole Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem,
  • Technikum w Zespole Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica,
  • Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku,

Grupy docelowe to:

• uczniowie ww. szkół,
  • nauczyciele ww. szkół,
  • rodzice/opiekunowie prawni uczniów ww. szkół.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

1. Staże uczniowskie (150 godzinne staże dla 290 uczniów).
  2. Kursy i szkolenia dla uczniów (kilkanaście rodzajów kursów).
  3. Kursy i szkolenia dla uczniów (zlecone, kilkanaście rodzajów kursów).
  4. Wyjazdy edukacyjne, wizyty studyjne, szkolenia wyjazdowe.
  5. Doradztwo edukacyjno-zawodowe (grupowe i indywidualne).
  6. Szkolenia dla nauczycieli (10 rodzajów studiów / kursów / szkoleń dla nauczycieli).
  7. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna (w tym m.in. wsparcie grupowe i indywidualne).
  8. Innowacyjne rozwiązania programowe.
  9. Zakup wyposażenia do szkół.

W wyniku realizacji projektu zaplanowano osiągnięcie m.in. następujących efektów:

• wzrost liczby uczniów, którzy nabyli nowe kompetencje i kwalifikacje,
  • wzrost liczby nauczycieli, którzy nabyli nowe kompetencje i kwalifikacje,
  • wyposażenie szkół, w tym utworzenie dwóch nowych pracowni,
  • poprawa jakości szkolnictwa zawodowego w Powiecie Niżańskim,
  • dostosowanie szkolnictwa zawodowego w Powiecie Niżańskim do potrzeb rynku pracy,
  • wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół z terenu Powiatu Niżańskiego.

Wartość projektu: 4 480 732,76 zł, w tym:
kwota dofinansowania: 4 032 657,76 zł
wkład własny: 448 075,00 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt „Wykwalifikowani zawodowcy w Powiecie Niżańskim” realizowany jest przez Powiat Niżański.