Powiat Niżański realizuje projekt pod nazwą „Wzmocnienie potencjału szkół zawodowych w Powiecie Niżańskim”. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu nr FEPK.05 „Przyjazna Przestrzeń Społeczna” Działanie FEPK. 05.01 Edukacja programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Celem projektu jest zwiększenie potencjału kształcenia zawodowego poprzez tworzenie i doposażenie pracowni zawodowych dostosowanych do potrzeb regionalnego rynku pracy, zapewnienie dostępu do nowoczesnej i dobrze wyposażonej bazy dydaktycznej, a tym samym podwyższenie poziomu kształcenia na poziomie zawodowym i lepszego dostosowania profilu kształcenia do wymogów rynku pracy.

Projekt realizowany będzie w 3 szkołach prowadzonych przez Powiat Niżański:

• Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku:

modernizacja pracowni szkolnictwa zawodowego (2 pracownie informatyczne, 2 pracownie informatyczno - matematyczne, 4 pracownie elektryczne, pracownie językowe, pracownia ekonomiczna) w celu dostosowania ich do potrzeb wynikających z analizy rynku pracy, modelu nauczania STEAM oraz dla potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami, utworzenie  pracowni robotów przemysłowych dostosowanej do modelu STEAM (nauka poprzez praktyczne doświadczenia i kreatywne wyzwania).

• Zespół Szkół w Jeżowem ks. Stanisława Staszica:

modernizacja pracowni szkolnictwa zawodowego w celu dostosowania ich do potrzeb wynikających z analizy rynku pracy, modelu nauczania STEAM oraz dla potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami (m. in. pracownia multimedialna, fotograficzna oraz matematyczno - fizyczna), dostosowanie korytarzy szkolnych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami, doposażenie infrastruktury sportowej – sala gimnastyczna.

• Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem

remont pracowni szkolnictwa zawodowego w celu dostosowania do potrzeb wynikających z analizy rynku pracy (pracownia eksploatacji portów i terminali, pracownia logistyki), pracownia obsługi i naprawy pojazdów samochodowych (w tym samochodów elektrycznych – nowo utworzona), doposażenie i doprowadzenie sieci logicznej do 12 pracowni zawodowych, zakup i montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Grupy docelowe:

• dzieci i młodzież Powiatu Niżańskiego,
  • kadra nauczycielska szkół objętych projektem.

W wyniku realizacji projektu zaplanowano osiągnięcie m. in. następujących efektów:

-) zmodernizowane pracownie szkolnictwa zawodowego dostosowane do potrzeb wynikających z analizy rynku pracy, modelu nauczania STEAM oraz dla potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami,

-) zmodernizowana i doposażona infrastruktura sportowa,

-) stacja ładowania samochodów  elektrycznych.

Wartość projektu: 3 955 862,91 zł, w tym:

kwota dofinansowania – 3 362 483,47 zł,

wkład własny pieniężny – 593 379,44 zł.

Planowana data zakończenia projektu: 30.06.2025 r.

#FunduszeUE