Powiat Niżański realizuje projekt pn. „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w Powiecie Niżańskim – w dziedzinie Energetyka”. W związku z tym, organizowanych jest wiele spotkań poświęconych tematyce realizacji tego projektu. Jedno z takich spotkań odbyło się w dniu 18 grudnia 2023 r. w Auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Było to spotkanie robocze Partnerów tego projekt, zorganizowane z inicjatywy Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza.
Celem realizowanego przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży energetycznej, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Energetyka.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Energetyków (Prezes Zarządu Głównego Marek Tomaszewski i Wiceprezes Zarządu Głównego Edward Olesiński), PGE Dystrybucja S.A. (Dyrektor Departamentu HR Grzegorz Szych, Specjalista ds. Komunikacji Bożena Matuszczak-Królak, Dyrektor Rejonu Energetycznego Stalowa Wola Czesław Frączek oraz Dyrektor Rejonu Energetycznego Janów Lubelski Janusz Małek), Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku (Dyrektor Wacław Piędel, nauczyciel przedmiotów elektrotechnicznych Bartłomiej Winogrodzki), Główny ekspert ds. koordynacji wsparcia środowisk branżowych w regionach, Instytut Badań Edukacyjnych – Aneta Czarniecka oraz przedstawiciele zespołu wdrożeniowego BCU ze strony Powiatu Niżańskiego – Lidera Projektu.
Uczestników spotkania powitał Starosta Niżański Robert Bednarz, który podkreślił jak istotna jest wzajemna współpraca i odpowiednie przygotowanie kadr na potrzeby rynku pracy. Przedstawił ponadto zarys aktualnych prac nad utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności oraz złożył życzenia wszystkim przybyłym z okazji zbliżających się Świąt.
Dalszą część spotkania prowadziła Koordynator ds. wdrożenia projektu Elżbieta Tomczak, która również przywitała przybyłych gości i przedstawiła główne założenia inwestycji „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w Powiecie Niżańskim – w dziedzinie Energetyka”.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja Głównego eksperta ds. koordynacji wsparcia środowisk branżowych w regionach, Instytut Badań Edukacyjnych – Anety Czarnieckiej na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, ścieżek uczenia się, procesu wpisywania kwalifikacji do ZSK, Europejskiej Ramy Kwalifikacji itp. Ponadto Pani Aneta przedstawiła propozycje współpracy oferowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych, jako wsparcia dla Branżowych Centrów Umiejętności.
Podczas spotkania przedstawiono aktualny etap działań w realizacji projektu, odbyła się dyskusja uczestników spotkania na temat zasad jego wdrażania oraz dokonano wstępnych ustaleń dotyczących wspólnej realizacji działań. Podczas dyskusji partnerzy podkreślali jak bardzo potrzebne są działania edukacyjne BCU wyposażające osoby w kompetencje i kwalifikacje niezbędne na stale zmieniających się potrzeb pracodawców. Jest to możliwe dzięki partnerstwu międzysektorowemu.
- Realizowany projekt ma duże znaczenie dla rozwoju społeczno-ekonomicznego regionu z uwagi na duży wpływ edukacji zawodowej na proces kształtowania innowacyjnych postaw i stymulowania rozwoju. Ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie i wyszkolenie kadr na rynek pracy. Powiat Niżański wraz z partnerami projektu będzie tak kierować działaniami, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty i żeby na rynek pracy trafiali fachowcy, którzy będą potrafili się na nim odnaleźć i spełnią zmieniające się oczekiwania pracodawców – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.