15 października br. w Sali Narad Starostwa Powiatowego w Nisku, odbyło się seminarium zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) z Warszawy. Tematem spotkania był „Zintegrowany System Kwalifikacji oraz Branżowe Centrum Umiejętności, jako rozwiązania wspierające rynek pracy”.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli i specjalistów z zakresu badań rynku pracy, pracowników regionalnych Urzędów Pracy (Leżajsk, Kolbuszowa, Mielec, Nisko, Tarnobrzeg) oraz pedagogów i nauczycieli szkolnych, odpowiedzialnych za przekazywanie i informowanie uczniów o nowościach na rynku pracy. Bezwzględną nowością dla uczniów oraz dla pracowników i pracodawców będzie nowopowstająca placówka edukacyjna – Branżowe Centrum Umiejętności w Nisku – w dziedzinie Energetyka.
Prezentację o Branżowym Centrum Umiejętności w Nisku przeprowadziła Elżbieta Tomczak – inspektor w Wydziale Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku i koordynator ds. wdrożenia projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w Powiecie Niżańskim – w dziedzinie Energetyka".
Seminarium było okazją do przedstawienia zakresu działalności Branżowych Centrów Umiejętności oraz do dyskusji na temat doskonalenia zawodowego w ramach BCU.
Kolejnym panelem tematycznym spotkania była główna idea, założenia oraz pojęcia w kontekście ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, analiza Polskiej Ramy Kwalifikacji w odniesieniu do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Tematy te przedstawił Pan Marcin Dziółko – Główny analityk ds. współpracy ze środowiskami branżowymi. W projekcie „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK 6)" przedstawione zostały również zagadnienia dodatkowych narzędzi do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK), m.in. Moje Portfolio, Małe ZRK czy platforma wiedzy „Wiem co umiem”.
Zintegrowany System Kwalifikacji to kompleksowe podejście do edukacji, które formalizuje umiejętności zdobyte zarówno w formalnym, jak i nieformalnym procesie edukacji. Dzięki ustabilizowanemu systemowi walidacji umiejętności i nadawaniu certyfikatów, pozwala na elastyczne zmiany i dynamiczne dostosowanie się do zmieniającego się rynku pracy.
Z kolei Branżowe Centra Umiejętności pozwolą na sprawdzenie teorii i praktyki w danej branży. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i wiedzy doświadczonych ekspertów będą posiadać realny wpływ na jakość kształcenia, uzupełniając zakres edukacji podstawowej o nowe doświadczenia.
Na zakończenie spotkania w ramach seminarium odbyła się szeroka dyskusja na temat potrzeb zmian w systemie edukacji oraz celów i zakresów, jakie w tym systemie spełnią powstające Branżowe Centra Umiejętności. Wnioski wyciągnięte podczas dyskusji posłużą do dalszych prac przygotowawczych oraz promocji Branżowego Centrum Umiejętności w Nisku – w dziedzinie Energetyki.
- Organizacja Branżowego Centrum Umiejętności w Powiecie Niżańskim to ogromna szansa na zbudowanie nowej, szerszej ofert edukacyjnej dla rynku pracy. Dzięki jego powstaniu zaczniemy tu – w Nisku dokształcać i przekwalifikowywać fachowców z bardzo szybko rozwijającej się branży energetycznej – mówi gospodarz spotkania - Starosta Niżański Robert Bednarz.