KARTA INFORMACYJNA

Kategoria:

Wydział Komunikacji

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
  2. Ustawa  z dnia 14 czerwca 1960 r., Kodeks postępowania administracyjnego.
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r., o opłacie skarbowej.
  4. Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r., o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
  5. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r., o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
  6. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
  7. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 roku w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 maja 2016 r., w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów.
  9. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 30 sierpnia 2016 r., w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.
  10. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r.,  w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego. .

Wymagane dokumenty:

• wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5 ustawy prawo o ruchu drogowym,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, jeżeli są wymagane,
  • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane,
  • dowód rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany,
  • dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  • w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego, zamiast tego dokumentu należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji,
  • w przypadku gdy sprowadzany pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonanej przez podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dokonaniem pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika.

Opłaty:

1. dowód rejestracyjny - 54 zł+ 50gr opłaty ewidencyjnej,
  2. pozwolenie czasowe – 18,50 zł+ 50gr opłaty ewidencyjnej,
  3. komplet znaków legalizacyjnych – 12,50 zł, + 50gr opłaty ewidencyjnej,
  4. tablice samochodowe - 80 zł,
  5. tablice motocyklowe - 40 zł,
  6. tablice motorowerowe - 30 zł,
  7. tablice ciągnikowe - 40 zł,
  8. tablice na  przyczepę - 40 zł,

Termin załatwienia sprawy:

Do 30 dni od dnia złożenia wniosku

Miejsce załatwienia sprawy:

Starostwo Powiatowe Wydział Komunikacji ul.3Maja 32 C; 37-400 Nisko

Jednostka odpowiedzialna:

Starostwo Powiatowe Wydział Komunikacji ul.3Maja 32 C; 37-400 Nisko

Tryb odwoławczy:

Odwołanie od decyzji odmownej wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu, ul. Św. Barbary 12; 39-400 Tarnobrzeg, za pośrednictwem Starosty Niżańskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie

Uwagi:

1.     Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu – w celu umożliwienia:

a)    wywozu za granicę,

b)    przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP, przejazdu pojazdu  związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.

2.     Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do wniosku wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

3.     Po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu, Właściciel otrzymuje pozwolenie czasowe wraz z zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi oraz nalepką kontrolną na szybę (w przypadku pozytywnej decyzji o rejestracji).

4.     Pozwolenie czasowe ważne jest przez okres 30 dni, z możliwością przedłużenia  ważności o 14 dni.

5.     Przed upływem okresu ważności pozwolenia czasowego posiadacz pojazdu zgłasza się do Wydziału Komunikacji  wraz pozwoleniem czasowym po odbiór dowodu rejestracyjnego.