grafika

Powiat Niżański realizuje projekt pod nazwą Nowatorskie kształcenie ogólne w szkołach prowadzonych przez Powiat Niżański. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, Priorytet 7. Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie 07.12 Szkolnictwo ogólne.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia ogólnego w powiecie niżańskim, wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół poprzez realizację projektu obejmującego zajęcia pozalekcyjne, doradztwo, pomoc psychologicznopedagogiczną i wyjazdy dla 235 uczniów (141 kobiet, 94 mężczyzn) i wsparcie dla 40 nauczycieli (30 kobiet,10 mężczyzn) do końca sierpnia 2026 r.

Okres realizacji projektu to 01.06.2024 r. – 31.08.2026 r.

Projektem zostaną objęte 2 szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu niżańskiego prowadzące kształcenie ogólne:

• Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku,
  • Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica.

Grupy docelowe to:

• uczniowie ww. szkół,
  • nauczyciele ww. szkół,
  • rodzice/opiekunowie prawni uczniów ww. szkół.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

1. Zajęcia pozalekcyjne – rozwój kompetencji kluczowych (zajęcia wyrównawcze, zajęcia rozwijające, 1090 godzin zajęć).
  2. Szkolne Centra Edukacyjne – innowacyjne rozwiązania programowe (15 wyjazdów edukacyjnych, 3 wyjazdy na warsztaty terenowe).
  3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna (256 godzin zajęć i warsztatów dla uczniów, 86 godzin zajęć, warsztatów i konsultacji dla nauczycieli, 162 godziny zajęć i warsztatów dla rodziców, turniej, 3 wyjazdy).
  4. Rozwój kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych (2 szkolenia wyjazdowe dla uczniów, szkolenie wyjazdowe dla nauczycieli, 18 godzin warsztatów dla uczniów).
  5. Doradztwo edukacyjno-zawodowe (1 debata/forum z udziałem ekspertów przedsiębiorców, 1 spotkanie młodzieży z ekspertem, 20 godzin doradztw indywidualnego dla uczniów, 4 godziny doradztwa grupowego dala uczniów).

W wyniku realizacji projektu zaplanowano osiągnięcie m.in. następujących efektów:

• wzrost liczby uczniów, którzy nabyli nowe kompetencje i kwalifikacje,
  • wzrost liczby nauczycieli, którzy nabyli nowe kompetencje i kwalifikacje,
  • wyposażenie szkół,
  • poprawa jakości szkolnictwa ogólnego w Powiecie Niżańskim,
  • wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół z terenu Powiatu Niżańskiego.

Wartość projektu: 946 241,14 zł, w tym:

• kwota dofinansowania: 851 617,00 zł, w tym:
    • ze środków europejskich: 804 304,96 zł
    • ze środków dotacji celowej: 47 312,04 zł