Na zaproszenie Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, w dniu 23 kwietnia 2024 r., w Auli Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, odbyło się spotkanie dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które miało na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Niżański, na rok szkolny 2024/2025 oraz przekazanie cennych wskazówek w procesie wsparcia uczniów w wyborze dalszego etapu kształcenia.

19 kwietnia 2024 r. mszą polową w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nisku rozpoczęły się obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych, potocznie nazywanego Dniem Sapera. Następnie nastąpił uroczysty przemarsz pododdziałów na Plac Apelowy Garnizonu Nisko gdzie odbył się Uroczysty Apel. Atrakcją towarzyszącą wojskowego święta był zorganizowany przy tej okazji dzień otwartych koszar wraz z prezentacją sprzętu i wyposażenia wojska oraz poczęstunek w formie grochówki wojskowej, a także dodatkowe atrakcje dla najmłodszych uczestników zwiedzania niżańskiej jednostki wojskowej. Uroczysty Apel z okazji Dnia Sapera był również okazją do wręczenia żołnierzom wyróżnień i listów gratulacyjnych.

17 kwietnia br. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach oraz ks. Adam Stachowicz Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie, podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą „Wykonanie prac renowacyjnych i zabezpieczających przy budynku Kaplicy Cmentarnej w Nowym Narcie”.

Inwestycja obejmować będzie prace renowacyjne dachu, wykonanie drenażu i odprowadzenie wód opadowych oraz renowację stolarki drzwiowej i okiennej.

Powiat Niżański na ten cel przeznaczył kwotę 123 545,68 zł, z czego 119 567,51 zł  to środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytów.

- Dziękuję ks. Adamowi Stachowiczowi Proboszczowi Parafii za dbanie o naszą kulturę narodową i gratuluję realizowanej inicjatywy oraz pozyskania dofinansowania na ten cel. Wspomniana Kaplica stanowi integralną część naszego Powiatu i jego historii, dlatego też zależy nam, aby jak najdłużej pozostawała w jak najlepszym stanie – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku kolejny już rok włącza się aktywnie w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia 2024 r. przypadała 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

W ramach akcji, klasy 2C i 4D udały się do Biblioteki Pedagogicznej w Nisku na wykład pracownika IPN Zenona Fajgera na temat zagłady oraz pomocy, jakiej udzielali Żydom w czasie wojny Polacy. Ponadto Dyrektor Biblioteki Anna Banach przygotowała wykaz literatury dotyczącej holokaustu oraz wystawę książek.

Uczniowie klas w ramach historii i języka polskiego oglądnęli film „Zdążyć przed Panem Bogiem” i wzięli udział w dyskusji na temat powstania oraz godnego umierania.

Finałem działań było otwarcie wystawy „Rodzina Ulmów. Samarytanie z Markowej” przygotowanej przez Panie: Halinę Wiącek oraz Annę Brak.  Dyrektor szkoły Wacław Piędel otwierając wystawę zwrócił uwagę młodych ludzi, że w czasie wojny wiele było rodzin polskich, które z narażeniem życia pomagali Żydom. Przypomniał, także uczniom, jak trudne i straszne były czasy wojny i poprosił ich, aby doceniali to, że teraz mamy pokój i żyjemy w dobrych, spokojnych warunkach.

Informacje i zdjęcia: RCEZ Nisko