Dnia 5 marca br. w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Województwem Podkarpackim, Powiatem Niżańskim i Gminą Krzeszów, w sprawie wspólnej realizacji zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 863 Kopki – Krzeszów – Tarnogród – Cieszanów polegająca na rozbudowie skrzyżowania z drogą powiatową nr 1069R w km 3+656 oraz budowie i przebudowie niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w m. Krzeszów”.

Porozumienie podpisali: Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso, Starosta Niżański Robert Bednarz i Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski.

Porozumienie zakłada, że zadanie powinno być realizowane i rozliczone w terminie do końca 2022 r. Funkcję Inwestora zadania pełnić będzie Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, natomiast wartość w opracowanej dokumentacji projektowej oszacowano na 3,6 mln zł brutto.

Zarówno Powiat Niżański, jak i Gmina Krzeszów, zrzekły się odszkodowań za nieruchomości przejęte na własność Województwa Podkarpackiego przy realizacji przedmiotowego zadania, zaś kwoty przysługujące, jako należne odszkodowanie będą wliczone w budżet zadania.

- Należy zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie Wójta Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowskiego w działania związane z realizacją tego zadania na terenie Gminy Krzeszów oraz samorządowców – Radnych Gminy, którzy podczas obrad XIX Sesji w dniu 19 lutego 2021 r. podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Podkarpackiego, w formie dotacji celowej, w kwocie 2 mln zł, z przeznaczeniem na realizację w/w zadania, w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – podkreśla Starosta Niżański Robert Bednarz.

- Realizacja planowanej inwestycji będzie miała pozytywny wpływ na płynność ruchu na skrzyżowaniu, ze względu na zmianę jego formy. Zapewni również poprawę warunków bezpieczeństwa uczestników ruchu, poprzez ograniczenie do ruchu jednostronnego na części dróg i skrzyżowań, oraz wpłynie korzystnie na środowisko i uatrakcyjni wizualnie centrum Krzeszowa – mówi Wójt Stanisław Nowakowski.