15 kwietnia 2021 r. w Nisku, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Niżańskiego złożyli hołd tysiącom Polaków zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz w innych miejscach kaźni na „nieludzkiej ziemi”, a także ofiarom katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego wydarzenia. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, nie mogliśmy tego ważnego dnia obchodzić w sposób, w jaki był obchodzony do czasów pandemii.
Pamięć o Katyniu i Smoleńsku uczciliśmy uczestnicząc w dniu 15 kwietnia br. we Mszy Św., która została odprawiona w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku, w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w intencji Ojczyzny oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Po Mszy Św. delegacja powiatowa w składzie: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, przedstawiciele samorządów – radni, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w imieniu władz samorządowych i w imieniu wszystkich mieszkańców Powiatu Niżańskiego, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili biało-czerwone znicze pod Tablicą Katyńską, znajdującą się na frontonie Sanktuarium Św. Józefa w Nisku. Modlitwę za Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, odmówił Proboszcz Parafii pw. Św. Józefa w Nisku Ks. kan. dr Kazimierz Hara.
Dla przypomnienia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, to polskie święto państwowe, przypadające corocznie na dzień 13 kwietnia, ustanowione przez Sejm RP w 2007 r. dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni popełnionej przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.
Idąc tym śladem, Rada Powiatu Niżańskiego III kadencji, na Sesji w dniu 10 grudnia 2007 r., przyjęła przez aklamację, dzień 13 kwietnia za Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to Dzień corocznego hołdu dla ponad 22 tysięcy zamordowanych na Wschodzie Polaków.
- Do czasu pojawienia się pandemii, władze oraz mieszkańcy Powiatu Niżańskiego, każdego roku licznie uczestniczyli w uroczystościach poświęconych tamtym tragicznym dniom. Obecnie, z uwagi na trwającą sytuację związaną z koronawirusem, stanęliśmy symbolicznie przed Tablicą Katyńską, aby oddać cześć pomordowanym w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie oraz wielu innych miejscach Golgoty Wschodu – oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom państwowym, pracownikom sądownictwa i polskiej inteligencji, wśród których byli także synowie Ziemi Niżańskiej. Nie możemy także zapomnieć o 96 ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, udający się do Katynia, w 70 rocznicę zbrodni wojennej i zbrodni ludobójstwa, by oddać cześć wymordowanym tam Polakom – mówi Starosta Robert Bednarz.