Rzeki: Wisła, San oraz Tanew to wspólny mianownik dla ludzi z pasjami wodniackimi, przyrodniczymi oraz wędkarskimi. Już po raz szósty rusza ciekawa inicjatywa ekologiczna ukierunkowana na poprawę czystości rzek. W tym czasie nie zapominamy również o lasach w Powiecie Niżańskim, w których sprzątanie włączą się gminy należące do naszego regionu i ich mieszkańcy.

W dniach od 24 kwietnia do 8 maja 2021 r. po raz pierwszy Powiat Niżański włączy się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę pod hasłem „Razem #sprzątaMY polskie lasy”. Na terenie Powiatu Niżańskiego akcję koordynuje Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Działania na terenie Powiatu Niżańskiego koordynują i organizują Prezes LGD Damian Zakrzewski i Roman Pokora, członek Zarządu LGD, Radny Rady Powiatu Niżańskiego, pełniący również funkcję Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Promocji Powiatu.

Udział w niżańskiej akcji wezmą wszystkie Gminy z Powiatu Niżańskiego. Obecnie swój udział zadeklarowały: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudnik, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Krzeszowie, Koło Wędkarskie w Ulanowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej, Harcerze z Zarzecza, OSP Glinianka, OSP Dąbrowica, OSP Wólka Tanewska, OSP Ulanów, KGW Glinianka, KGW Bukowina, Stowarzyszenie Łączymy Pokolenia w Hucie Deręgowskiej, Klub Sportowy LKS ORZEŁ Glinianka, Sołectwo w Wólce Bielińskiej oraz KGW, OSP i LZS w Przędzelu, a także mieszkańcy sprzątający w okolicach swoich posesji.

- Włączenie się w ogólnopolską akcję #sprzątaMY to cenna inicjatywa. Cieszy mnie fakt, że jest tak wielu chętnych wziąć w niej udział. Mam nadzieję, że akcja ta z powodzeniem będzie kontynuowana w przyszłym roku, a także w latach kolejnych. Nie zapominajmy również o całorocznym sprzątaniu naszych małych ojczyzn, ponieważ mamy ogromny wpływ na nasze otoczenie – wyjaśnia Radny Roman Pokora.

Wciąż można zgłaszać swój udział w akcji pod nr tel.: 606 266 001 oraz poprzez adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” 8 maja 2021 rjuż po raz drugi włączy się w  akcję sprzątania rzek i ich dopływów oraz zbiorników rekreacyjnych, organizowaną przez Fundację Fundusz Lokalny SMK. Ogólnopolska inicjatywa jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku projektu pn„Wisła jakiej nie znamy”.

Akcja ma na celu zebranie nie tylko tych odpadów, które znajdują się bezpośrednio na powierzchni wody lub na nawisach przybrzeżnych, lecz grupy wolontariuszy będą sprzątać również nadbrzeżne okolice tych rzek.

W tym roku sprzątanie obejmie rzekę San od gminy Krzeszów aż po Nisko, a także odcinek rzeki Tanew od gminy Harasiuki do gminy Ulanów wraz z ich dopływami.

Dotychczas udział w akcji sprzątania rzek i ich otoczenia w Powiecie Niżańskim zadeklarowały: Ochotnicza Straż Pożarna Zarzecze, OSP Nisko, OSP Ulanów, OSP Krzeszów, OSP Rudnik nad Sanem, OSP Kopki, OSP Przędzel, OSP Przędzel Kolonia, OSP Bieliny, Stowarzyszenie „Nasze Harasiuki”, Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary w Ulanowie, MGKS Retman Ulanów, SIL Przystań w Ulanowie, Stowarzyszenie Bieliny Wieś nad Sanem, Koło Gospodyń Wiejskich w Wolinie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej, Podkarpacki Klub Turystyki Górskiej TREPIK w Zarzeczu,  14 Drużyna Harcerska „Wibram” i 5 Drużyna Starszoharcerska „Esculap” w Zarzeczu.

Wyjątkowo szczególną aktywność zadeklarowały Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, m.in. Nisko Nr 4, Rudnik n/Sanem Nr 9, Zarzecze Nr 18, Ulanów Nr 20, Krzeszów Nr 41 i Koło Wędkarskie w Harasiukach.

Wsparcie działań akcji polegającej na odbiorze zebranych śmieci i ich utylizacji, przekazaniu worków na śmieci i rękawic oraz zaopatrzenie w wodę do picia dla wolontariuszy, zadeklarowały nadrzeczne samorządy: Starostwo Powiatowe w Nisku, Gmina i Miasto Nisko, Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem, Gmina i Miasto Ulanów oraz Gmina Krzeszów, Zakład Usług Komunalny w Ulanowie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Krzeszowie i Nadleśnictwo Rudnik.

Chcąc uzyskać odpowiedzi dotyczące partnerstwa oraz zgłosić się do udziału w akcji sprzątania rzek, należy kontaktować się poprzez adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel.: 15 841 13 31 oraz 790 688 622.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obu akcjach, które zostaną przeprowadzone na terenie Powiatu Niżańskiego.