Już po raz czwarty, w niedzielne popołudnie – 8 sierpnia br., tym razem na Placu Wolności w Nisku, odbył się Festiwal Kultury Łowieckiej. Impreza ma na celu ukazanie piękna łowiectwa, którego sensem jest nie tylko polowanie, ale przede wszystkim ochrona zwierzyny i gospodarowanie jej zasobami, tradycje, zwyczaje, sztuka i obcowanie z naturą.
Festiwal rozpoczęto uroczystym otwarciem wraz z prezentacją Sztandarów Kół Łowieckich i Koncertem Myśliwskiej Orkiestry „ECHO KNIEI” ze Szczebrzeszyna. Swój dorobek miały okazję zaprezentować lokalny Zespół Pieśni i Tańca „RACŁAWICE”, Zespół Sygnalistów „RARÓG”, Dawne Łowy – Jacek Komuda. Występy zespołów muzycznych zwieńczył Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „POLESIA CZAR” przy RDLP w Lublinie, Jazz Band NCK „SOKÓŁ” w Nisku, „JESIENNE ECHA KNIEI” w wykonaniu Wabiarzy i Sygnalistów oraz Koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem.
Z rąk Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza uhonorowane statuetką, listem okolicznościowym oraz upominkami, zostały osoby aktywnie angażujące się w działalność łowiecką i pielęgnowanie jej kultury: Teresa Sibiga z Koła Łowieckiego „Sygnał” w Nisku oraz Witold Dec z Koła Łowieckiego „Gawra” w Rudniku nad Sanem.
Ponadto, oprócz części muzycznej, przybyli goście mieli okazję podziwiać psy myśliwskie podczas Pokazu Psów Ras Myśliwskich i pokaz Sokolniczek z Zamościa i Kotowej Woli. Całej imprezie towarzyszyło wielkie gotowanie gulaszu z dziczyzny z Mariuszem Szwedem oraz degustacja potraw z dziczyzny. Nie zabrakło licznych tematycznych stoisk wystawienniczych z okolicznych województw m. in., stoiska Lasów Państwowych, stoisko Klubu Dian „Wadera” ZO PZŁ Tarnobrzeg, wystawy Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Oddział w Rzeszowie, Stoiska Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku i Wydawnictwa „Fabryka Słów”, promocji książek Wydawnictwa „Mirczumet”, stoisk z rękodziełem artystycznym, stoisk wystawienniczych oraz wystaw przygotowanych przez Koła Łowieckie. Najmłodsi goście aktywnie uczestniczyli w przygotowanych grach, zabawach oraz malowaniu buzi.
Organizatorami tegorocznego wydarzenia, pod patronatem honorowym Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, Wiceministra Klimatu i Środowiska Edwarda Siarki, byli: Gmina i Miasto Nisko, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.
Dzięki codziennej pracy i istnieniu kół łowieckich, placówek naukowych i doświadczalnych oraz wsparciu organizacji rządowych i pozarządowych możemy podziwiać w swoim naturalnym środowisku liczne gatunki dzikich zwierząt, niejednokrotnie zagrożone wyginięciem.
Zdjęcia: P. Marian Pelic - NCK „Sokół”