grafika

W Nisku, 27 sierpnia br., do użytku kierowców oddano nowo wybudowany łącznik centrum Niska z obwodnicą Stalowa Wolej i Niska. Składająca się z jedenastu etapów inwestycja skomunikowała miasto z obwodnicą, zapewniając korzyści zarówno lokalnym kierowcom, jak i międzynarodowym podróżnym.

W uroczystym otwarciu drogi i symbolicznych przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in.: Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Wiceburmistrz Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marcin Folta, Burmistrzowie Niska poprzedniej kadencji; Julian Ozimek i Teresa Sułkowska, ks. Proboszcz Ryszard Zbyrad, Dyrektor Techniczny Strabag Oddział Rzeszów Marcin Łukaszek, Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w UGiM Nisko Stanisława Szymonik, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego Łukasz Kędra, a także przedstawiciele firmy Strabag, radni Rady Miejskiej w Nisku  oraz przedstawiciele Mieszkańców.

- Dziś, oddajemy do użytku kolejną ważną inwestycję w Powiecie Niżańskim w Gminie i Mieście Nisko, inwestycję, która umożliwi równomierne odciążenie centralnej części Niska, a tym samym poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Taką właśnie rolę będzie odgrywał łącznik  Centrum Niska z obwodnicą – drogą krajową 77. Cieszę się, że Samorządy na terenie naszego Powiatu tak sprawnie i skutecznie pozyskują środki na inwestycje drogowe i realizują je, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnego, wzrostu zadowolenia mieszkańców i zwiększenia potencjału inwestycyjnego – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Łączna wartość inwestycji 11 142 681 zł, z czego 6 204 879 zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Dodatkowe środki na wykonanie zadania w kwocie 3 376 388 zł, stanowi dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin i powiatów.

Oprócz 970 m nowo wybudowanej, pokrytej asfaltem jezdni, inwestycja obejmowała również przebudowę istniejącej infrastruktury, roboty ziemne, wykonanie wykopów, nasypów i przepustów. W ramach prac powstały zjazdy bitumiczne oraz ciągi pieszo-rowerowe i elementy ulic. Ponadto wybudowano także kanalizację deszczową wraz z przepompownią i urządzeniami podczyszczającymi. Na drodze pojawiły się także oznakowanie i urządzenia bezpieczeństwa jezdni.

Wykonawcą zadania pn. „Budowa drogi łącznikowej pomiędzy obwodnicą Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej nr 77, na odcinku od węzła Podpisanie do ul. Modrzewiowej wraz z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi”  była firma STRABAG Sp. z o.o.

Warto wspomnieć również o zmianie organizacji ruchu, związaną z otwarciem łącznika do obwodnicy na skrzyżowaniu ulicy Modrzewiowej z ulicą Osiedle - pierwszeństwo przejazdu mają kierowcy jadący ulicą Modrzewiową.