W dniu 27 września 2021 r. w Ulanowie odbyło się uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”, powstałego w ramach projektu „Szkutnictwo, flisactwo i rzeźbiarstwo - ocalić od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” we współpracy z Powiatem Niżańskim.
Do budowy galaru zostali zaangażowani dwaj doświadczeni szkutnicy: Tomasz Pityński i Adam Pokora, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonali jednostkę. Następnie do galaru został zakupiony niezbędny sprzęt i wyposażenie zapewniające możliwość sprawnego sterowania jednostką i bezpieczeństwo pasażerów.
Uroczystość wodowania galaru rozpoczęła się od przedstawienia przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza informacji związanych z historią powstania jednostki. Starosta dokonał również symbolicznego przecięcia liny, po którym galar wypłynął na wody Sanu. Następnie zaproszeni goście wzięli udział w spływie nowopowstałą jednostką.
Ochrona dziedzictwa lokalnego, to również promocja tradycyjnych kulinarnych produktów flisackich, jako integralnych z wykonywanym zawodem i stanowiących nieodłączną jego część, dlatego w ramach wydarzenia, zaplanowano tradycyjny flisacki poczęstunek, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Tanewskiej. W trakcie spływu Starosta podziękował wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w budowę galaru, organizację wodowania, jak i realizację całego projektu, promującego Powiat Niżański.
W uroczystym wodowaniu galaru uczestniczyli zebrani goście, w tym m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Sekretarz Powiatu Mirosława Daśko, Skarbnik Powiatu Maria Bednarz, Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Nisku, Prezes LGD Damian Zakrzewski, członkowie i pracownicy Stowarzyszenia „Niżańskie Centrum Rozwoju”, szkutnicy – twórcy galaru oraz inni zaproszeni goście.
Uroczyste wodowanie galaru zostało zorganizowane w ramach projektu „Szkutnictwo, flisactwo i rzeźbiarstwo – ocalić od zapomnienia”, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie/zakresach: Zachowanie dziedzictwa lokalnego.
- Budowa galaru, jak i realizacja całego projektu, ma na celu zachowanie od zapomnienia ginących zawodów, kultywowanie tradycji w tym zakresie, a także zaszczepienie wśród młodych ludzi pasji do kultywowania takich tradycji. Galar wybudowany przez szkutników będzie wykorzystywany na potrzeby promocji dziedzictwa lokalnego, jakim jest flisactwo i szkutnictwo, m.in. podczas lokalnych imprez plenerowych – mówi Starosta Robert Bednarz.