W dniu 18 października br., w miejscowości Kamionka, w Powiecie Ropczycko – Sędziszowskim, miało miejsce posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyło wielu samorządowców z powiatów Województwa Podkarpackiego, w tym również reprezentujący Powiat Niżański Starosta Robert Bednarz.

Swoją obecnością podczas wydarzenia zaszczycili również posłowie na Sejm RP Krystyna Skowrońska i Tadeusz Chrzan, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Stanisław Fundakowski, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka oraz Starosta Powiatu Strzeleckiego Józef Swaczyna.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Konwentu Starosta Powiatu Rzeszowskiego Józef Jodłowski, po czym Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Witold Darłak przedstawił swój powiat przybyłym gościom.

Spotkanie było okazją do poruszenia ważnych tematów, poprowadzenia dyskusji i konsultacji.

Jedną z głównych kwestii poruszonych podczas Konwentu było omówienie sytuacji finansowej szpitali powiatowych wraz z wnioskiem o zwiększenie finansowania w formie ryczałtu, o co najmniej 30% lub całkowitej zmianie zasad finansowania.

Poruszono również kwestię oświaty i pomocy społecznej, a dokładnie ich sytuacji kadrowej i finansowej.

Ponadto, podjęto temat sytuacji finansowej samorządów po wprowadzeniu ustaw i rozporządzeń związanych z Polskim Ładem.

Konwent Powiatów tworzą starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będący Członkami Związku Powiatów Polskich lub upoważnione przez nich osoby w danym województwie. W posiedzeniach Konwentu Powiatów mogą uczestniczyć także, z głosem doradczym, przedstawiciele powiatów i miast na prawach powiatu nie będący członkami Związku, członkowie Zarządu ZPP, pracownicy Biura ZPP oraz inne osoby upoważnione przez prezesa Zarządu ZPP lub zaproszone przez przewodniczącego Konwentu.

Zdjęcia: spropczyce.pl