Zadania dyrektora oraz organu prowadzącego szkoły i placówki w kontekście zmian i wyzwań współczesnej edukacji były głównym tematem konferencji inaugurującej nowy rok szkolny 2021/2022, która odbyła się 12 października br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Rudniku nad Sanem.

Organizatorem Konferencji, pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie o/Tarnobrzeg.

Do Rudnika przybyli licznie dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, m.in. Starosta Robert Bednarz, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, pracownicy jednostek obsługi ekonomiczno - administracyjnej z Niska i Powiatu Niżańskiego oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Nisku Sierż. Katarzyna Pracało.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o działaniach w zakresie wspomagania szkół w realizacji kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022. Wśród tematów znalazły się kwestie dotyczące indywidulanych form wsparcia dla uczniów z wyzwaniami rozwojowymi oraz kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów, zwłaszcza szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. Ponadto, podjęto również temat zmian w nadzorze pedagogicznym oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ważnym punktem spotkania było także przybliżenie uczestnikom priorytetów Komisji Europejskiej na lata 2021 - 2027 jako fundament przygotowanych projektów w ramach programu Erasmus+.

Zorganizowana Konferencja była okazją do integracji, a omawiane podczas niej tematy pozwoliły na uzupełnienie posiadanej wiedzy. Spotkania takie są bardzo ważne i potrzebne, integrują oraz dają m.in. przestrzeń do wymiany swoich doświadczeń z innymi uczestnikami Konferencji. Pragnę zwrócić uwagę, że w Powiecie Niżańskim podejmujemy szereg działań, które przyczyniają się do wzmacniania edukacji, poprzez m.in. realizowane projekty, zadania inwestycyjne czy zakup pomocy. Dzięki temu nasze szkoły odpowiadają współczesnym wyzwaniom edukacyjnym a młodzież ma zapewniony dostęp do komfortowych warunków zdobywania wiedzy – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.