Dnia 27 października 2019 r. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się XXXVI Sesja Rady Powiatu Niżańskiego.

Po rozpoczęciu obrad, radni zapoznali się z informacjami dotyczącymi: analizy oświadczeń majątkowych; o działalności SPZZOZ w Nisku za I półrocze 2021 roku oraz informacją o realizacji umowy z NFZ przez SPZZOZ w Nisku za I półrocze 2021 roku.

Następnie Rada uchwaliła powiatowe Programy: oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w Powiecie Niżańskim na lata 2021-2026; przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Niżańskim na lata 2021-2026 oraz Program profilaktyczny w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci zagrożonych przemocą w rodzinie w Powiecie Niżańskim na lata 2021-2026.

Realizując porządek obrad, Rada ustaliła wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi, jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz kosztów usunięcia pojazdu, a także zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Niżański oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

Następnie Rada wyraziła zgody: na nabycie do powiatowego zasobu nieruchomości gruntowych działek położonych w miejscowości Nisko, stanowiących własność osób fizycznych, a także nieruchomości gruntowych działek położonych w gminie Ulanów, z przeznaczeniem pod istniejącą drogę powiatową Nr 1068R Wólka - Półsieraków. Nabycie przedmiotowych nieruchomości gruntowych pozwoli uregulować stan prawny poszczególnych dróg powiatowych oraz zaplanować inwestycje przewidziane do realizacji przez Powiat Niżański.

Ponadto Rada wyraziła zgodę na nieodpłatne przyjęcie w formie darowizny do powiatowego zasobu nieruchomości lokalu mieszkalnego położonego w Nisku z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych lekarzy pracujących w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Rada zmieniła uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na realizację zadań związanych z budową i przebudową przejść dla pieszych na terenie Powiatu Niżańskiego. Proponowana zmiana dotyczy zwiększenia kwoty zaciągnięcia zobowiązania ponad rok budżetowy 2021, która pozwoli na wybór wykonawcy w celu realizacji zamówienia publicznego.

W związku z przystąpieniem Powiatu Niżańskiego do realizacji programu „Rehabilitacja 25 plus”, Rada wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy 2021.

Ponadto Rada pokryła część straty netto Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku za rok 2020 w kwocie 2.000.000,00 zł.

Następnie dokonała zmian w budżecie Powiatu Niżańskiego m.in. przekazując dotację celową w kwocie 1.492.244,00 zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku na dofinansowanie następujących zadań: „Zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Szpitala Powiatowego w Nisku”- 432.244 zł; „Rozbudowa instalacji zasilania w tlen medyczny wraz z rozbudową instalacji przyzywowej w Szpitalu Powiatowym w Nisku” - 100.000 zł oraz „Zakup aparatury i sprzętu medycznego w celu poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w Szpitalu Powiatowym im. PCK w Nisku”- 960.000 zł.

Ponadto Starosta Niżański Robert Bednarz przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym

Sesję zakończyły wolne wnioski i informacje radnych.