W ubiegłym tygodniu, w Starostwie Powiatowym w Nisku, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko oraz autorzy książki „Stanisław Bereś Patronem Szkoły” - Antoni Piędel (były dyrektor RCEZ w Nisku) i Konrad Krzyżak (dr historii, nauczyciel w RCEZ). Współautorem książki jest również śp. Czesław Korczak.

Publikacja, poświęcona Stanisławowi Beresiowi - pierwszemu dyrektorowi dawnego „Elektryka”, a obecnie patronowi RCEZ w Nisku, jest poszerzeniem informacji związanych z Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, zawartych w poprzedniej pracy autorów z roku 2017 pt. „Stanisław Bereś – Nauczyciel, Żołnierz Września, Jeniec Wojenny, Dyrektor Szkoły Elektrycznej, Społecznik”. Książka zawiera również dużo informacji związanych z działalnością placówki, kadrą kierowniczą, nauczycielską oraz uczniami szkoły. Opracowanie ukazuje również postaci, które dzięki swoim dokonaniom życiowych i aktywnościom społecznym wywarły wpływ na życie niżańskiej społeczności.

Podczas spotkania, autorzy przekazali egzemplarze książek z autografami Staroście Niżańskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu.

- Troska o historię, która została utrwalona w publikacjach, wpisuje się w szeroko pojętą politykę kulturalną Powiatu Niżańskiego. Dlatego też, słowa wdzięczności i uznania należą się autorom książki, którzy w niezwykły sposób przedstawiają dzieje dzisiejszego RCEZ oraz postaci z nim związanych. Wierzę, że książka ta dotrze do mieszkańców Powiatu i nie tylko, będąc kompendium wiedzy o historii niżańskiego „Elektryka” oraz inspirując do poszerzania wiedzy o lokalnej społeczności i o Powiecie Niżańskim, jako naszej małej Ojczyźnie – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.