Dnia 2 listopada 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nisku odbył się Niżański Konwent Samorządowy, zwołany przez Przewodniczącego Konwentu Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza.

Na zaproszenie Starosty w konwencie uczestniczyli Wójtowie i Burmistrzowie z terenu Powiatu Niżańskiego; przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”: Prezes Zarządu Damian Zakrzewski, Wiceprezes Zarządu Stanisław Pliszka, a także inspektor w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Nisku Dawid Święcicki.

Pierwszym tematem obrad Konwentu była informacja przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej o zbliżających się naborach wniosków w ramach programu LEADER. Ogłoszenie nastąpi w najbliższych dniach listopada, a nabory będą obejmować dwa zagadnienia tematyczne: 1) Rozwój infrastruktury rekreacyjnej i wypoczynkowej 2) Wsparcie przedsiębiorczości poprzez dotacje inwestycyjne. Ponadto przedstawiciel LGD poinformował zebranych o realizowanych projektach: „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021 – 2023”, „Korpus Solidarności” oraz „Niżański Uniwersytet Ludowy”. Niżański Konwent Samorządowy pozytywnie odniósł się działań prowadzonych przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Przedmiotem obrad Konwentu były również rozmowy dotyczące finansowania przewozów powiatowych o charakterze użyteczności publicznej. Rozmawiano o roli Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, dzięki któremu świadczone są usługi przewozowe na deficytowych liniach komunikacyjnych w obszarze Powiatu Niżańskiego. Podczas spotkania zaprezentowano koszty usług świadczonych przez operatora publicznego transportu zbiorowego. Dokonano analizy okresów, w jakich realizowane były przewozy oraz przedstawiono symulację kosztów funkcjonowania transportu publicznego w 2022 roku. Celem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest likwidowanie tzw. „białych plam” w transporcie zbiorowym.

Kolejnym tematem spotkania były propozycje inwestycyjne i remontowe Powiatu Niżańskiego do budżetu na rok 2022. Włodarze poszczególnych gmin z terenu Powiatu Niżańskiego przedstawili swoje propozycje, uwagi i pytania związane z zamierzeniami inwestycyjnymi zaplanowanymi do realizacji na przyszły rok budżetowy.

Dyskutowano również nad innymi ważnymi sprawami dotyczącymi rozwoju i promocji Powiatu Niżańskiego i należących do niego gmin.