Szanowni Państwo!

Mieszkańcy Powiatu Niżańskiego!

Dziś, w dniu 11 listopada, świętujemy 103 rocznicę odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny. W 1918 roku - po 123 latach niewoli, Polska odzyskała Niepodległość, a Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy.

11 listopada to dzień szczególnie ważny dla każdego obywatela, patrioty. To dzień, w którym zgodnie z tradycją, spotykamy się, aby oddać cześć i hołd tym, którzy zginęli walcząc za wolną Polskę.

W dniu dzisiejszym szczególne słowa wdzięczności kierujemy do weteranów walk niepodległościowych, oddając im hołd i uznanie. To oni właśnie o takiej Polsce marzyli i o taką Polskę walczyli. Niech wspomnienie dokonań, trudu i determinacji naszych poprzedników nie tylko umacnia w nas dumę, ale też buduje wiarę we własne siły i możliwości.

W dniu dzisiejszym – w 103. Rocznicę odzyskania Niepodległości, skłaniamy się do przemyśleń i refleksji, nad tym, co znaczy dla każdego z Nas patriotyzm.

Bo patriotyzm to nie tylko pamięć o ważnych wydarzeniach, świętach i rocznicach. Patriotyzm to miłość i przywiązanie do własnej ojczyzny. To znajomość naszej historii oraz czynny udział w życiu społecznym Państwa i naszych Małych Ojczyzn - Powiatu i Gminy.

Spoczywa na nas obowiązek podtrzymywania ducha patriotyzmu i pamięci o wydarzeniach z przed wielu lat.

Niech dzień 11 listopada będzie dla każdego z nas zawsze radosnym i wyjątkowym dniem ponownych narodzin Naszej Ojczyzny.

Naszym obowiązkiem jest również przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy, doświadczenia i szacunku do Ojczyzny. Dołóżmy wszelkich starań, aby nasze dzieci i młodzież wychować w duchu patriotyzmu, według najlepszych wzorców.

Wszystkim Mieszkańcom Ziemi Niżańskiej życzę, abyśmy nie ustawali w budowaniu naszej Małej Ojczyzny, jako demokratycznej, zasobnej oraz nowoczesnej, dumnej ze swej historii oraz tradycji.

Przeżywajmy ten dzień wspólnie, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wynikających z sytuacji epidemicznej, w jakiej przyszło nam żyć i dzisiaj się spotykać. I choć okoliczności historyczne są dzisiaj zupełnie inne, cel, jak zawsze, pozostaje ten sam – nowoczesna, suwerenna i wolna Polska.

Starosta Niżański

Robert Bednarz

Nisko, dnia 11 listopada 2021 r.