11 listopada 1918 r. to dzień wyjątkowy w historii Polski. Ziściły się wówczas marzenia o życiu w wolnym, suwerennym kraju. Co roku, w rocznicę tych wydarzeń, w wielu miejscach Polski obchodzone są uroczystości mające upamiętnić odzyskanie niepodległości. Również i w Powiecie Niżańskim obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
Tegoroczne obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Nisku rozpoczął w przededniu Narodowego Święta Uroczysty Capstrzyk. Wydarzenie obejmowało przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską z udziałem Kampanii Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Marżonetek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu i Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Następnie, zgodnie z programem, podniesiono flagę RP oraz odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, złożono „znicze pamięci” pod pomnikiem Orląt Lwowskich, odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918 r. Podniosłego charakteru wydarzeniu dodała defilada wojskowa oraz patriotyczny koncert „Młode głosy na wolności” wokalistów Studium Wokalnego NCK „Sokół”. W Capstrzyku udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Starosta Niżański Robert Bednarz, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży, policji oraz mieszkańcy Gminy Nisko i Powiatu Niżańskiego.
W czwartek, 11 listopada w Nisku, odbyła się druga część obchodów 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród licznie zebranych uczestników obecni byli m.in.: Wicestarosta Niżański Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Przedstawiciel Biura Rady Powiatu Edyta Waszkiewicz, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży, policji, mieszkańcy Niska oraz okolicznych miejscowości.
Tego dnia uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku. Tuż po jej zakończeniu, przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”. Następnie uczestnicy, na czele z Reprezentacyjną Sekcją Taneczną Mażoretek NCK „Sokół” i Orkiestrą Dętą OSP z Zarzecza, Kompanią Reprezentacyjną Garnizonu Nisko, Pocztami Sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz samorządowych Powiatu Niżańskiego, Gminy i Miasta Nisko, reprezentantami służb mundurowych, przedstawicielami instytucji działających na terenie miasta i Powiatu oraz harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Niska, wyruszyli w kierunku Placu Wolności, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia, w tym okolicznościowe przemówienia oraz Apel Pamięci, zakończony salwą honorową.
Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Wicestarosta Niżański Adam Mach, który zwrócił się do zgromadzonych tymi słowami: - Dziś, w dniu 11 listopada, świętujemy 103 rocznicę odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny. To dzień, w którym zgodnie z tradycją spotykamy się, aby oddać cześć i hołd tym, którzy zginęli walcząc za wolną Polskę. – mówił Wicestarosta. Ponadto podkreślił rolę pamięci oraz podtrzymywania jej przez Polaków w następnych latach, zwłaszcza w celu krzewienia patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.
Na zakończenie przedstawiciele władz Powiatu Niżańskiego złożyli wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności oraz Pomnikiem Orląt Lwowskich. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły również licznie zebrane delegacje.
Święto Niepodległości obchodzono uroczyście również w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego.
W Rudniku nad Sanem, podobnie jak w Nisku, obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto już w przeddzień Narodowego Święta. 10 listopada na cmentarzu parafialnym oddano hołd i część walczącym za Naszą Ojczyznę, zapalono znicze pod pomnikiem Żołnierzy AK, pomnikiem Powstańców z 1863 r. oraz pomnikiem poległych w latach 1914 – 1915 z kwatery wojennej.
Zgodnie z tradycją, uroczystości dnia 11 listopada rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny, tuż po której, uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi udali się na rudnicki rynek. Tam, odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym w latach 1914 i 1915 mieszkańcom Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem, w którym udział wzięły władze Gminy i Miasta, samorządowcy, Starosta Niżański Robert Bednarz i Radna Rady Powiatu Niżańskiego Małgorzata Sztaba-Cholewa, młodzież, harcerze i mieszkańcy. Następnie, uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniającym zamordowanych i poległych, gdzie złożyli kwiaty i znicze. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, któremu przewodniczył chór „Wiklina” z Klubu Seniora z Rudnika nad Sanem. Od godziny 15-tej chętni mogli również uczestniczyć w koncercie „Niepodległa na skrzydłach pieśni” w Miejskim Domu Kultury.
Szczególny wymiar tego Święta nabrały także obchody w Gminie Jeżowe, gdzie uroczystości rozpoczęły się zbiórką Delegacji i Pocztów Sztandarowych przed Gminnym Centrum Kultury, skąd nastąpił przemarsz do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Jeżowem, na uroczystą Mszę Święta w intencji Ojczyzny. Pierwsza część zakończyła się procesją na cmentarz parafialny pod Pomnik Poległych. Poprzez wspólną modlitwę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddano hołd Polakom walczącym o wolną ojczyznę. Kolejna część wydarzenia miała miejsce w Budynku Zespołu Szkół w Jeżowem, gdzie odbyła się Akademia patriotyczna. Uroczystości zwieńczyło Ognisko Niepodległości w Parku Gminnym Jeżowe Centrum, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz zjawiskowy pokaz fajerwerków. Powiat Niżański w trakcie tych uroczystości reprezentował Starosta Niżański Robert Bednarz.
Rocznicę Odzyskania Niepodległości obchodzono również w Krzeszowie, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. i nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem na krzeszowskim rynku. Uroczystości zakończyły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Krzeszowa.
Także w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego, oddano hołd i uczczono pamięć bohaterów, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości, dzięki którym możemy dziś żyć i pracować w niepodległej i wolnej Polsce.
Zdjęcia: UGiM w Rudniku nad Sanem, NCK „Sokół” i GOK Krzeszów