zdjęcie

Końcem listopada br., w Urzędzie Gminy w Krzeszowie, podpisane zostało porozumienie pomiędzy Powiatem Niżańskim a Gminą Krzeszów  w sprawie wspólnej realizacji zadania pn.: „Budowa ciągu pieszo – rowerowego w pasie drogi powiatowej Nr 1074R na odcinku Krzeszów – Łazów”.

W podpisaniu porozumienia udział wzięli Robert Bednarz Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, Zastępca Wójta Stanisław Szafran, Skarbnik Gminy Krzeszów Bożena Klekacz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Jadwiga Maluga i Naczelnik Wydziału Geodezji Andrzej Nowak.

Na realizację Gmina Krzeszów, będąca głównym inwestorem, otrzymała dofinansowanie w kwocie 8 540 500,00 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, zaś Powiat Niżański wesprze wykonanie inwestycji pokryciem 50% wkładu własnego. Kwota ustalona zostanie po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym.  Na mocy porozumienia Powiat Niżański przekaże również dokumentację techniczną wykonania ścieżki niezbędną do rozpoczęcia prac.

Dzięki pozyskanym środkom oraz współpracy pomiędzy samorządami planowana ścieżka zapewni bezpieczeństwo i wpłynie na poprawę również innych aspektów życia okolicznych mieszkańców i podróżnych, co podkreślił Starosta Robert Bednarz.

Bardzo cieszę się na realizację tego zadania, bowiem niewątpliwie ta inwestycja wpłynie znacząco na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ścieżka, podniesie nie tylko komfort przemieszczania, ale też jest ważna ze względu na aspekt turystyki rowerowej, przebiegając od Krzeszowa aż do granicy powiatu. Słowa podziękowania kieruję do Pana Wójta za bardzo duże zaangażowanie na rzecz tej inwestycji, za inicjatywę chęci wzięcia na swoje barki realizacji tego zadania, pozyskania środków finansowych. Wszystkie te działania pokazują, jak ważne jest dla Pana Wójta, jak również całego samorządu Gminy Krzeszów, planowane przedsięwzięcie. Dzięki aktywnemu działaniu ta inwestycja zostanie zrealizowana w bardzo szybkim czasie.

Budowa ciągu pieszo – rowerowego, o tak znacznej długości wymaga oprócz podejmowania działań na różnych płaszczyznach również środków finansowych, na co zwrócił uwagę Wójt Stanisław Nowakowski, dziękując również Staroście Niżańskiemu.

Realizacja zadania, długo wyczekiwanego przez społeczność miejscowości, przez które będzie przebiegała trasa ścieżki, nie byłaby możliwa bez funduszy, w których pozyskaniu pomógł Gminie Minister Infrastruktury Rafał Weber, za co serdecznie dziękuję w imieniu władz i mieszkańców. Dziękuję również Staroście Robertowi Bednarzowi za opracowanie oraz  przekazanie dokumentacji technicznej, pomoc w opracowaniu wniosku i pozyskaniu środków. Na wykonanie ścieżki bardzo cieszą się również mieszkańcy Gminy, ponieważ inwestycja zmniejszy niebezpieczeństwo spowodowane dużym natężeniem ruchu drogowego. Przy realizowanym ciągu pieszo – rowerowym zlokalizowana jest duża ilość kopalni oraz Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W związku z tym występuje duży ruch samochodów ciężarowych. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców Gminy Krzeszów.

Długość zaplanowanego do oddania do końca roku 2022 ciągu pieszo – rowerowego to ponad 11 km.