zdjęcie

W poniedziałkowe popołudnie, dnia 6 grudnia br., w węźle Nowa Sarzyna, odbyło się oficjalne otwarcie kolejnych, tym razem trzech odcinków drogi ekspresowej S19, liczących ponad 28 km na trasie Łowisko (Kamień) – Rudnik n. Sanem.

W wydarzeniu udział wzięli, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Niżańskiego, w tym Starosta Niżański Robert Bednarz i wykonawcy robót.

Kierowcom udostępniono do ruchu poniższe odcinki drogi S19:

• Rudnik nad Sanem – Nisko (6,4 km długości),
  • Nisko – Jeżowe (dotychczasowa nazwa Podgórze, 11,5 km),
  • Jeżowe – Łowisko (dotychczasowa nazwa Kamień, 10,3 km).

Wartość zrealizowanych kontraktów to ponad 800 milionów złotych.

W sumie kierowcy na Podkarpaciu mogą korzystać już z prawie 68 km drogi ekspresowej S19, a terminy oddania do użytku ostatnich dwóch odcinków na północ od Rzeszowa do granicy z woj. lubelskim zaplanowano najpóźniej do kwietnia.

Podczas licznych przemówień, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, zwracał uwagę na rangę inwestycji, jaką  jest szlak Via Carpatia.

Z każdym oddanym odcinkiem S19 zbliżamy się do zrealizowania szlaku Via Carpatia. To trasa niezwykle ważna dla rozwoju gospodarczego całego Podkarpacia i wszystkich regionów, przez które będzie przebiegać. Szerzej otworzy region nie tylko na Lublin i wschodnią cześć naszego kraju aż do krajów bałtyckich, ale także na południe Europy.

Aspekt gospodarczy drogi S19, podkreślał również w swoich słowach Wiceminister Rafał Weber.

Via Carpatia, oprócz tego, że ma charakter komunikacyjny, jest również magnesem przyciągającym inwestorów. Gdyby nie Via Carpatia, trzeci co do wielkości na świecie koreański koncern nie zainwestowałby w Stalowej Woli 3 mld zł.

Droga ekspresowa S19 na pewno w znaczący sposób wpłynie nie tylko na komfort jazdy podróżujących i mieszkańców, dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z miast  i wsi, ale również zwiększy potencjał gospodarczy i inwestycyjny naszego regionu.

Zdjęcia: Jan Zybura