Po raz kolejny mieszkańcy Powiatu Niżańskiego mogli wyrazić uznanie dla pracy i zaangażowania swoich Sołtysów, oddając głos w piątej z kolei edycji konkursu o tytuł „Sołtysa Roku 2021 Powiatu Niżańskiego”, organizowanego przez Tygodnik „Sztafeta”, w którym o tytuł ten rywalizowało 81 sołtysów ze wszystkich siedmiu gmin Powiatu.

W naszym Powiecie największą popularnością i zaufaniem mieszkańców cieszyła się Elżbieta Budzińska – Kozak, sołtys Dąbrowicy w gminie Ulanów, zdobywając 1680 głosów.

Wręczenie nagród w konkursie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nisku. Zwyciężczyni otrzymała czek w wysokości 1500 złotych ufundowany przez Powiat Niżański oraz bon do sklepu AGD/RTV o wartości tysiąca złotych, którego fundatorem była Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. Wraz ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem nagrody wręczali: Krzysztof Skrzypek – przedstawiciel Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. i Konrad Sinica – redaktor naczelny Tygodnika „Sztafeta”.

Miejsce drugie w tegorocznym plebiscycie zajął sołtys Nowej Wsi w gminie Nisko – Mariusz Juśko, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Kowalskiej – Mroczek, sołtysce Bielin w gminie Ulanów.

Laureatka konkursu Elżbieta Budzińska – Kozak, z zawodu księgowa, prowadząca własne biuro rachunkowe oraz zajmująca się księgowością w firmie budowlanej, rolę sołtysa pełni już od 6 lat. Poza pracą zawodową i funkcją sołtysa jest żoną i matką trójki dzieci.

Jestem sołtysem już od 6 lat, od 2015 roku. To była spontaniczna decyzja i przekonał mnie do niej mąż. To on był prowodyrem i przekonał do mojej kandydatury innych. Muszę przyznać, że kiedy obejmowałam tą funkcję nie miałam dużych obaw. Nasza miejscowość jest nieduża, więc najczęściej zajmuję się sprawami bardzo przyziemnymi, które dotykają jej mieszkańców. – mówiła zwyciężczyni.

Rolę sołtysów, będących najbliżej mieszkańców podkreślał w swojej wypowiedzi Starosta Niżański Robert Bednarz.

To ważne, że możemy pokazywać zaangażowanie lokalnych działaczy, liderów zaangażowanych w życie mieszkańców swojej miejscowości, którzy kreują ją w taki sposób, aby wszystkim żyło się jak najlepiej. Sołtysów trzeba doceniać, bo to są osoby, które są maksymalnie zaangażowane w obowiązki, które wykonują na rzecz społeczności lokalnej. Często są tymi, na których spoczywa odpowiedzialność za funkcjonowanie wsi. Sołtys jest tym pierwszym kontaktem, który zbiera informacje o potrzebach mieszkańców i przekazuje je do wójta, burmistrza, starosty i innych instytucji. Te informacje są dla nas bardzo cenne, gdyż odzwierciedlają realne potrzeby wsi i jej mieszkańców. Cenimy sobie te informacje, które przekazują nam sołtysi i w miarę możliwości staramy się odpowiadać na te oczekiwania – pokreślił podczas wręczania nagrody Starosta Niżański Robert Bednarz.

Słowa wdzięczności skierował również do redakcji Tygodnika „Sztafeta” za podjętą inicjatywę i organizację konkursu.

Patronat nad plebiscytem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber oraz Starosta Niżański Robert Bednarz.