Z dniem 6 września 2021 r. ruszyła w Powiecie Niżańskim kolejna edycja pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” na rok szkolny 2021/2022, finansowanego ze środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wnioski złożone przez Powiat Niżański a realizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem uzyskały dofinansowanie, dzięki czemu Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczego (ORW) otrzymał 110.000 zł, natomiast Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy (SPdP) 412.500 zł.
W przypadku ORW beneficjentami programu są 4 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i sprzężonej. Uczestnicy programu to absolwenci Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, a także osoby, które spełniają warunek uczestnictwa w takim oddziale. Celem programu jest wypracowanie rozwiązań zapewniających absolwentom nieobjętych rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności (np. w środowiskowych domach samopomocy czy w warsztatach terapii zajęciowej) ciągłość oddziaływań terapeutycznych w zakresie utrzymania samodzielności i uzyskaniu jak największej niezależności w życiu społecznym. Na każdego uczestnika programu przypada 25 godzin zajęć tygodniowo, w tym: 3 godz. zajęć rehabilitacyjnych i 1 godz. zajęć z psychologiem realizowanych od poniedziałku do piątku. Na zajęciach realizowane są działania opiekuńcze, pielęgnacyjne, usprawniające, terapeutyczne i wspierające ruchowo, a także rozwijające i wzmacniające aktywność oraz samodzielność życiową. Uczestnicy programu są także objęci pomocą psychologiczną i fizjoterapeutyczną.
Jeżeli chodzi o Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, to w obecnej edycji beneficjentami programu jest 15 osób, absolwentów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z różnymi niepełnosprawnościami, które nie są nigdzie zatrudnione i nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności. Uczestnicy programu podzieleni są na 2 grupy, gdzie na każdego przypada 25 godzin zajęć tygodniowo, w tym: 1 godz. zajęć rehabilitacyjnych i 2 godz. zajęć z psychologiem realizowanych od poniedziałku do piątku. Dodatkowo w trakcie trwania programu przewidziane są 3 wyjazdy, dla wszystkich uczestników, po jednym do: kina, teatru i wycieczka krajoznawcza. Na zajęciach realizowane są działania rozwijające i wzmacniające aktywność oraz samodzielność życiową, a także aktywności pozwalające na utrzymanie wcześniej nabytych umiejętności.
W ramach programu młodzi ludzie:
– uczestniczą w zajęciach kół zainteresowań, tj.: sportowym, artystycznym, komputerowym;
– uczestniczą w zajęciach zawodowych, tj.: rękodziele, stolarstwie, introligatorstwie, a także biorą udział w pracach związanych z pielęgnowaniem zieleni, gospodarstwem domowym i pracami porządkowymi;
– korzystają z pomocy psychologicznej oraz działań wspierających ruchowo (rehabilitacji).
Dzięki podjętym oddziaływaniom edukacyjnym, rewalidacyjnym, wychowawczym i opiekuńczym, uczestnicy programu nabędą umiejętności, które pozwolą im na większą samodzielność w życiu społecznym. Dodatkowym atutem dla uczestników programu jest możliwość przebywania w grupie rówieśniczej i uczenie się nawzajem od siebie, co wpłynie pozytywnie na ich poczucie wartości, uspołecznienia i otwierania się na innych ludzi.
- Przygotowanie młodych osób do uczestnictwa w życiu społecznym, a także podjęcia aktywności zawodowej jest celem programu „Rehabilitacja 25 plus”, który realizowany jest w Powiecie Niżańskim przez nasz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rudniku nad Sanem z dużym zapałem i zaangażowaniem – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.