grafika

Dnia 11 stycznia br., odbyło się uroczyste oddanie do użytku windy powstałej przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w ramach zadania „Wykonanie windy osobowej elektrycznej z szybem samonośnym panoramicznym dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych przy budynku użyteczności publicznej w Nisku przy ul. Paderewskiego 4”.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nisku Dorota Rabińska, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego Zbigniew Konopka, współwłaściciel Firmy Wykonawczej Antoni Kęsy i Naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Jadwiga Maluga

Koszt wykonanej inwestycji wyniósł 400 000 zł, z czego 150 000 zł to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III, a pozostała część to wkład własny Powiatu.

W ramach zadania zamontowano zewnętrzną windę z szybem samonośnym panoramicznym, mogącą przewozić jednocześnie do 8 osób, wyposażoną w sygnalizację głosową, aby osoby z ograniczeniami słuchowymi mogły korzystać z niej bez trudności. Ponadto wykonano dojście do windy i opaski przy szybie windowym z kostki betonowej oraz dostosowano komunikację wewnątrz budynku do dojścia do windy.

Wykonawcą inwestycji była Firma Handlowa Artmed z Tomaszowa Mazowieckiego. Zadanie realizowane było od sierpnia ubiegłego roku.

W budynku Poradni planowane są kolejne inwestycje, o których poinformował Starosta Robert Bednarz: – Mogę powiedzieć, że jest to pierwszy etap pracy związanej z remontami, przebudową i działaniami inwestycyjnymi dotyczącymi tego budynku. Jesteśmy na etapie projektowym termomodernizacji. Myślę, że jeżeli środki finansowe będą dostępne, to jest szansa, że rozpoczniemy realizację tego zadania w roku 2022. Winda to pierwszy etap, a za chwilę i kolejne elementy inwestycyjne w tym obiekcie.

Zadowolenia z powstania windy przy budynku nie również kryła Dyrektor Poradni Dorota Rabińska, która podkreśliła w swojej wypowiedzi, że nowopowstała winda jest niezwykle ważna, aby Poradnia mogła spełniać swoją rolę jak najlepiej: – Dzięki temu, że istnieje winda, którą oficjalne dzisiaj uruchomiliśmy, podniesie się jakość pracy naszej Poradni. Wśród korzystających z usług Poradni jest coraz więcej osób niepełnosprawnych, głównie dzieci. To nie jest tak, że były one pozbawione naszej pomocy. Odbywało się to na takiej zasadzie, że po prostu jeździliśmy do domów. Ale w takim przypadku nie zawsze mogliśmy zabrać ze sobą wszystko, co było nam potrzebne, a dzięki windzie dostęp do nas będzie dla wszystkich ułatwiony.