W dniach 2 - 4 grudnia 2021 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Designu KIDE 2021 Tajwan. Targi KIDE są organizowane przez Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości (WIIPA) oraz Tajwańskie Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Produktów Innowacyjnych (TIPPA). W trakcie wystawy swoje osiągnięcia prezentowały zarówno instytuty badawcze, przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, szkoły, jak i indywidualni wynalazcy. Wynalazki prezentowane na Targach podlegały ocenie Międzynarodowego Jury w ramach Konkursu organizowanego przez Targi. Członkowie Jury Targów KIDE 2021 to przedstawiciele ośrodków naukowo-badawczych, agencji rządowych oraz reprezentanci wielu sektorów branżowych.

Na uwagę zasługuje fakt przyznania przez Międzynarodowe Jury brązowego medalu młodym wynalazcom z RCEZ w Nisku: Jakubowi Bisowi, Mateuszowi Ostrowskiemu - uczniom klasy trzeciej i Łukaszowi Delekcie - uczniowi klasy czwartej.

Nagrodzone brązowym medalem, dyplomem i certyfikatem rozwiązanie innowacyjne, dotyczy: High Performance Stereo Power Amplifier (Wysokowydajny stereofoniczny wzmacniacz mocy). Opiekunami naukowymi projektu są: Wacław Piędel dyrektor RCEZ w Niskunauczyciel Marian Chrapko.

KIDE to wiodąca wystawa wynalazczości w Azji – profesjonalna platforma wymiany i współpracy pomiędzy światem nauki a przemysłem i biznesem, z udziałem przedstawicieli z ponad 26 krajów świata i prezentacją ponad 500 wynalazków.

Targi odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zlokalizowanym w sercu malowniczego tajwańskiego Kaohsiung.

Lokalizacja ta jest nieprzypadkowa. Kaohsiung to czołowy węzeł transportu w Azji Południowo-Wschodniej, z dobrze rozwiniętą siecią transportu publicznego w Kaohsiung oraz trójwymiarową międzynarodową siecią transportową (transport morski, lotniczy oraz lądowy). Kaohsiung dba o rozwój ekologii, technologii, kultury oraz jest ważnym ośrodkiem naukowym i transferu technologii, wiodącym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym i turystycznym. Należy tutaj wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest krzewienie u młodzieży postaw wynalazczych i innowacyjnego postrzegania świata, które są motorem napędowym w podejmowaniu nowych wyzwań.

Udział w konkursach międzynarodowych, to także promocja Polski, Gminy Nisko, Powiatu Niżańskiego i Województwa Podkarpackiego.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Tekst i zdjęcia: RCEZ w Nisku