grafika

Na przełomie stycznia i lutego br., w Starostwie Powiatowym w Nisku, podpisane zostały dwie umowy pomiędzy Powiatem Niżańskim, reprezentowanym przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza i Wicestarostę Adama Macha, a Caritas Diecezji Sandomierskiej, reprezentowanym przez Dyrektora Ks. Bogusława Pituchę. W podpisaniu umów uczestniczyła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku Marta Ciosmak. Przedmiotem umów jest prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem, na które to zadanie Powiat Niżański przeznaczył 280 000 zł, oraz realizacja programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnego dla osób sprawujących przemoc w rodzinie, na kwotę 8 314 zł.

Celem prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest udzielanie natychmiastowej, kompleksowej pomocy osobom znajdujących się w kryzysowych sytuacjach życiowych, w tym również osobom, które są ofiarami przemocy w rodzinie oraz działania profilaktyczne.  Ośrodek dysponuje 10 miejscami hostelowymi i czynny jest całodobowo.

Natomiast realizowany przez Caritas program korekcyjno-edukacyjny, przeznaczony jest dla osób stosujących przemoc, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Program ten stanowi część całego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz jest uzupełnieniem różnych form interwencji prawnych i administracyjnych wobec sprawcy przemocy domowej. Podstawowym celem programu jest powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym jej stosowaniem, rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie, kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez używania przemocy, poszerzenie wiedzy osób stosujących przemoc na temat mechanizmów powstawania przemocy. Kolejnym celem jest uznanie, przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy oraz informacja o możliwościach korzystania z działań interwencyjnych, pomocowych, terapeutycznych i psychoterapeutycznych.

– Powierzenie realizacji zadań Caritas po raz kolejny, to efekt wielu lat dobrej współpracy i zadowolenia osób korzystających z pomocy. Przeciwdziałanie przemocy i udzielanie wsparcia osobom potrzebującym, to niezwykle ważne działanie, które realizowane jest przez certyfikowanych interwentów kryzysowych – mówi Starosta Robert Bednarz.