Dnia 1 marca 2022 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nisku odbył Niżański Konwent Samorządowy, zwołany przez Przewodniczącego Konwentu Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza. Na zaproszenie Starosty w spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Bogusław Kida, a także Wójtowie i Burmistrzowie z terenu Powiatu Niżańskiego.

Głównym tematem obrad Konwentu była dyskusja na temat obecnej sytuacji na Ukrainie oraz napływającej fali uchodźców do Polski, a także działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ustalono zasady współpracy, oraz omówione zostały zasoby, jakimi dysponują poszczególne gminy. Przedstawiono informacje dotyczące akcji i zbiórek prowadzonych na terenie poszczególnych gmin. Każda z gmin przedstawiła liczbę miejsc, jeśli chodzi o potencjalną bazę noclegową. Ponadto Starosta Niżański poinformował, że na terenie powiatu niżańskiego funkcję koordynatora w zakresie udzielenia pomocy przez wolontariuszy, pełni Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Starosta Niżański zwrócił się z prośbą o wsparcie przez Wójtów i Burmistrzów działań LGD w zakresie pozyskiwania wolontariuszy. Szczegółowych informacji na temat planowanych działań dotyczących wolontariatu udziela LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Kolejnym punktem obrad Konwentu było omówienie przez Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie Bogusława Kidy zasad realizacji programów, które są finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze szczególnym uwzględnieniem programu „Czyste Powietrze”, który kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych.

Podczas obrad Konwentu omówiono również możliwości pozyskania środków na szkolenia pracowników i pracodawców, podejmowane z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy. Starosta Niżański poinformował, że istnieje możliwość dofinansowania m.in. kursów i studiów podyplomowych; egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych. Nabory prowadzi Powiatowy Urząd Pracy w Nisku.

W dalszej części Konwentu dyskutowano na temat organizacji Dożynek Powiatu Niżańskiego 2022, które w tym roku odbędą się w Gminie i Miasto Nisko. Starosta Niżański wraz z Wójtami i Burmistrzami rozmawiali na temat planowanych wydarzeń na terenie powiatu niżańskiego w roku 2022.

Tematem Konwentu były również inne ważne sprawy dotyczące rozwoju powiatu i gmin, a Wójtowie i Burmistrzowie mówili o pozostałych potrzebach, ważnych dla gmin naszego Powiatu.