grafika

Uroczysta Msza Św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku w dniu 12 kwietnia br., koncelebrowana przez księży tutejszej parafii, rozpoczęła obchody 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego. We Mszy Św. uczestniczył m. in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, zaproszeni goście, pracownicy Starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu oraz mieszkańcy Niska.

Rangę uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Niżański oraz harcerzy.

Po Mszy Św. przedstawiciele władz Powiatu Niżańskiego: Starosta Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko wraz z Ks. Proboszczem dr Kazimierzem Harą oraz delegacje samorządów gminnych, wojska, policji,  straży, organizacji społecznych i harcerzy, złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską.

Drugi dzień obchodów zorganizowany został w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie odbyła się akademia, którą przygotował polonista Marcin Folta. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu niżańskiego, zaproszeni goście, pracownicy Starostwa oraz uczniowie niżańskiego LO.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem Polski a słowo wprowadzające wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, który wspomniał bohaterskich Polaków poległych na „nieludzkiej ziemi” słowami: - Stanęliśmy wczoraj, jak jest to utwierdzone wieloletnią już tradycją – przed Tablicą Katyńską, umieszczoną na frontonie Sanktuarium Św. Józefa w Nisku, by oddać cześć pomordowanym w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie i wielu innych miejscach Golgoty Wschodu – oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom państwowym, pracownikom sądownictwa i polskiej inteligencji, wśród których byli również synowie Ziemi Niżańskiej.

Następnie głos zabrali nauczyciele z LO: dr Konrad Krzyżak – pracownik naukowy i nauczyciel historii, który wygłosił referat na temat wydarzeń katyńskich oraz Marcin Folta – nauczyciel języka polskiego, który odczytał Niżańską Listę Katyńską.

Wykład na temat upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej i przybliżenia miejsc upamiętniających te tragiczne zdarzenia wygłosił Pan Mieczysław Barnat z Racławic, pasjonat historii, który podczas uroczystości przekazał swój bogaty zbiór książek i publikacji pn. „Literatura Katyńska” dla Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

Akademii towarzyszyła wystawa „Katyń – Golgota Wschodu” z wykorzystaniem materiałów zebranych przez p. Bolesława Chmuręzmarłego już niżańskiego regionalisty.

Po akademii w NCK., zebrani przeszli do Auli niżańskiego Liceum, gdzie zaprezentowany został bardzo bogaty zbiór książek i publikacji przekazanych przez Pana Barnata.

Przypomnijmy, że Sejm RP podniósł w dniu 14 listopada 2007 r. do rangi święta datę 13 kwietnia, jako Dzień Katyński.

Idąc tym śladem, Rada Powiatu Niżańskiego III kadencji, na Sesji w dniu 10 grudnia 2007 r., przyjęła przez aklamację, dzień 13 kwietnia za Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to Dzień corocznego hołdu dla ponad 22 tysięcy zamordowanych na Wschodzie Polaków.

Po roku 2010 upamiętnienie mordu katyńskiego splotło się z pamięcią o tragicznie zmarłych członkach delegacji państwowej, udającej się na obchody 70. Rocznicy tej zbrodni, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Co roku w kwietniu, władze i mieszkańcy Powiatu Niżańskiego uczestniczą w uroczystościach poświęconych tamtym tragicznym dniom.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Nisku i p. Wiesław Gołąbek – Drużynowy 11 WDH Małoletniacy w Nisku