Dnia 28 kwietnia 2022 r. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się XLIV Sesja Rady Powiatu Niżańskiego.

Po rozpoczęciu obrad w obecności zebranych uroczyście złożył ślubowanie i objął mandat radnego Pan Wiesław Kasperek, kandydat na radnego w okręgu wyborczym nr 1, z listy nr 10 - KW Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu, radny Wiesław Kasperek wstąpił w miejsce wygaszonego mandatu radnego Śp. Jana Połcia. Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko życzyli nowemu radnemu owocnej pracy na rzecz społeczności lokalnej. Pan Wiesław Kasperek to doświadczony samorządowiec i były radny Gminy Krzeszów. W latach 2007 – 2020 pełnił funkcję Zastępcy Wójta Gminy Krzeszów. Z zawodu jest mgr inż. hutnikiem.

Następnie Radni zapoznali się z informacjami oraz sprawozdaniami za 2021 r.: z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nisku za 2021 r.; o działalności Biura Powiatowego ARiMR w Nisku w 2021 oraz o zadaniach na rok 2022; Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku o stanie sanitarnym Powiatu Niżańskiego w 2021 roku; Komendanta Powiatowego Policji w Nisku o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie niżańskim w 2021 roku; o stanie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej Powiatu Niżańskiego za 2021 rok; z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku za 2021 r. oraz przedstawienie potrzeb w zakresie działań na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej; z realizacji zadań wykonanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Nisku w roku 2021 oraz oceną stanu zimowego utrzymania dróg (2021/2022) na terenie Powiatu Niżańskiego, a także zamierzeniami w zakresie robót drogowych na 2022 r.; z wykonania zadań w zakresie kultury, sportu i promocji w 2020 roku oraz zamierzeniami na 2021 rok.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad rada przyjęła rezygnację radnego Stanisława Pliszki z pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego. Na wniosek Starosty, który zgłosił radnego Stanisława Pliszkę na członka Zarządu, w miejsce wakatu po Śp. Janie Połciu, rada w głosowaniu tajnym wybrała go członka Zarządu.

Następnie Rada wyraziła zgodę na przystąpienie przez Powiat Niżański do realizacji projektu pt. „Przyszłość planety w naszych rękach. Działamy wspólnie teraz!” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza edukacja Rozwój (PO WER); wskazała do składu Komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku radną Agnieszkę Niwińską jako przedstawiciela podmiotu tworzącego, a także zmieniła uchwałę w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Ulanów prowadzenia zadania publicznego.

Realizując porządek obrad Rada dokonała w budżecie Powiatu Niżańskiego na rok 2021, a także upoważniła Zarząd Powiatu do dokonywania zmian w uchwale budżetowej oraz wieloletniej prognozie finansowej w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ponadto Rada zapoznała się z informacją o kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Niżańskiego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku, a także ze sprawozdaniem Przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym. Sesję zakończyły wolne wnioski informacje radnych.