zdjęcie

Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego „Języki integrują” corocznie, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół powiatów: niżańskiego, leżajskiego, rzeszowskiego i stalowowolskiego Skierowany jest do ostatnich klas szkół podstawowych.

W tym roku konkurs zorganizowany został po raz dziesiąty. Pierwotnie dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu została zaplanowana na marzec 2020 roku. Niestety, reżim sanitarny i ogólna sytuacja panująca w tamtym czasie w kraju spowodowała, że na dwa lata zmagania konkursowe zostały zawieszone, aby 29 kwietnia 2022 roku powróciły ponownie do planu działań Zespołu Szkół w Jeżowem. Tegoroczna edycja zebrała 9 drużyn z 9 szkół podstawowych z terenu Powiatu Niżańskiego oraz okolicznych powiatów.

Niezmienne w Konkursie Językowym jest to, że konkursy odbywają się po sobie, aby uczniowskie biorący udział mogli dopingować siebie nawzajem. W tym roku zawody językowe rozpoczął konkurs z języka angielskiego. Po konkursie z języka angielskiego do boju ruszyli młodzi germaniści.

W Konkursie z Języka Angielskiego podium prezentowało się następująco:

1. Miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum,
  2. Miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Bojanowie,
  3. Miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu.

W Konkursie z Języka Niemieckiego, wyniki wyglądały następująco:

1. Miejsce zajęły uczennice z Zespołu Szkół nr 2 w Nienadówce,
  2. Miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Starym Narcie,
  3. Miejsce zajęły uczennice z Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze.

Konkurs Językowy to nie tylko obowiązek i ciężka praca ale również spora dawka wiedzy, m.in. uczniowie reprezentujący swoją szkołę zmagają się , w formie gier i zabaw z czterema konkurencjami sprawdzającymi wiedzę z kultury krajów angielskiego i niemieckiego jak również z obszaru językowego, testując umiejętności słuchania czy czytania ze zrozumieniem wiadomości gramatyczne czy środki leksykalno – językowe. To doskonała okazja do bliższego poznania kultur, tradycji czy obyczajów krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.

Ranga konkursu wzrosła w 2016 roku, kiedy to konkurs został wpisany na listę konkursów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Powiat Niżański niezmiennie jest fundatorem nagród rzeczowych dla finalistów konkursu a Starosta Niżański Robert Bednarz od 2015 roku sprawuje Patronat Honorowy nad zmaganiami młodzieży.

Zdjęcia: ZS Jeżowe