Jeśli interesuje Cię rękodzieło sięgające jeszcze czasów starożytnych, to koniecznie musisz się wybrać do Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – wiklinowej perełki na mapie Europy. Świadczy o tym Centrum Wikliniarstwa, które powstało dla odpowiedniego wyeksponowania historii i tradycji rzemiosła wikliniarskiego, sięgającego tu 2-giej połowy XIX w. Mieści się ono w XIX-wiecznym budynku z 1890 r. Centrum dba o 150-letnią tradycję rzemiosła wikliniarskiego w regionie oraz promocję Rudnika nad Sanem jako Polskiej Stolicy Wikliny. Bogatą historię regionu obrazują stałe wystawy etnograficzne i historyczne. Organizowane są również ekspozycje wikliny użytkowej i artystycznej, prezentacje kunsztu wyplatania, warsztaty oraz plenery, a także pokazy wiklinowej mody.
Atrakcją turystyczną miasta jest szlak ponad 30, wykonanych z wikliny, olbrzymich rzeźb, który zaczyna się przed pomnikiem hrabiego Ferdynanda Hompescha – twórcy rudnickiego koszykarstwa. Trasę warto przejść z przewodnikiem, który opowie o historii miasta i regionu.
Wyroby z wikliny mają wysokie walory użytkowe, spełniają wymogi produktów ekologicznych i są sprzedawane nie tylko w kraju, ale również za granicą.
Będąc w Gminie Rudnik nad Sanem warto zobaczyć zabytkowy czynny Młyn-Kaszarnię z początku XX wieku. Można tu kupić zdrową i naturalną mąkę na chleb i inne wypieki, a także pachnącą i ekologiczną kaszę gryczaną.
Każdy odwiedzający Gminę i Miasto Rudnik nad Sanem ma okazję z bliska poznać walory znajdującej się tam przyrody, podczas zwiedzania leśnej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Leśnictwie Kopki. Trasa ścieżki biegnie przez wyjątkowo urokliwe tereny leśne, które zawierają piękne i rzadko spotykane obiekty przyrodnicze. W trakcie zwiedzania można poznać budowę i funkcje lasu, mieszkające tam zwierzęta oraz dowiedzieć się, z jakimi problemami spotykają się leśnicy w trakcie swojej pracy. Znajduje się tam m.in. „Leśna szkoła”, gdzie można prowadzić terenowe lekcje przyrody oraz poznawać tajemnice, jakie kryje w sobie las. Ponadto znajdziemy tam także miejsce biwakowe, dające możliwość odpoczynku i bezpiecznego rozpalenia ogniska.
Dla lubiących przejażdżki rowerowe również coś się znajdzie. Przez Gminę przebiegają trzy szlaki:
- Wschodni szlak rowerowy Green Velo
- szlak rowerowy ATR
- trasa rowerowa Pamięci Batalionów Chłopskich.
Będąc tutaj, warto również zobaczyć: murowany kościół parafialny pw. Św. Trójcy z trzecimi co do wielkości organami w województwie podkarpackim, figurę św. Jana Nepomucena przy ul. Mickiewicza, cmentarz wojenny znajdujący się na cmentarzu parafialnym oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej, znajdujący się przy drodze Rudnik-Stróża i dąb w Chałupkach.
Zapraszamy do Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem
Starosta Niżański Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem
Robert Bednarz Waldemar Grochowski