zdjęcie

W dniu 26 maja br. Starosta Niżański Robert Bednarz wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie. Przedstawiciele samorządów Województwa Podkarpackiego wszystkich szczebli – wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych, spotkali się w stolicy województwa, aby wspólnie świętować tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego.

Obchody samorządowego święta, tak jak co roku, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele Farnym. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali ulicami Rzeszowa do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Licznie zgromadzonych w WDK przedstawicieli duchowieństwa, parlamentarzystów, członków administracji rządowej, szefów służb mundurowych oraz samorządowców przywitał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślając, że praca samorządowa to wielki zaszczyt i przywilej, ale też zobowiązanie wobec wyborców, które należy wypełniać z jak największą odpowiedzialnością.

Dzień Samorządu Terytorialnego jest co roku okazją do wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych samorządowców z województwa podkarpackiego. W organizowanym po raz dwudziesty drugi konkursie Podkarpacka Nagroda Samorządowa (PNS), za dokonania w roku 2021 uhonorowani zostali w trzech kategoriach, jak poniżej:

• „Gmina” (nominację otrzymały gminy: Gmina Krzywcza, Gmina Kuryłówka, Gmina Solina, Gmina KrzeszówWójt Stanisław Nowakowski, Gmina Fredropol Śnieżek) Decyzją Kapituły najlepszą gminą została Gmina Kuryłówka a statuetkę Podkarpackiej Nagrody Samorządowej oraz pióro Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymała Wójt Agnieszka Wyszyńska.
  • „Gmina miejska/Miasto” (nominowano: Miasto Mielec, Gmina Kolbuszowa, Gmina i Miasto Nisko– Burmistrz Waldemar Ślusarczyk, Miasto Stalowa Wola, Gmina Pruchnik). Laureatem w kategorii miasta jest Gmina Kolbuszowa – Burmistrz Jan Zuba.
  • „Powiaty” (nominowano powiaty: Powiat Niżański – Starosta Robert Bednarz, jasielski, łańcucki, przeworski, bieszczadzki). Statuetka oraz pióro Prezydenta RP trafiło do Starosty Marka Andrucha - Powiat Bieszczadzki.

Ponadto, kapituła w uznaniu za zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, przyznała szczególne wyróżnienie dla Miasta Przemyśla.

Tegoroczna nominacja jest dla Powiatu Niżańskiego kolejnym zaszczytem i dowodem uznania za pracę na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Przypomnijmy, wielki sukces Powiatu Niżańskiego, ogłoszony podczas podkarpackich obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego rok temu, 8 czerwca, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce, podczas której tytuł „Najlepszego Starosty Województwa Podkarpackiego” trafił do Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza.

- Otrzymana nominacja, to kolejne z rzędu wyróżnienie dla Powiatu Niżańskiego. Cieszę się, że poczynione działania, przedsięwzięcia i inwestycje zostały zauważone i docenione. Jest to również motywacja do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz społeczności Powiatu Niżańskiego, naszej lokalnej małej Ojczyzny. Efektywna praca zespołowa to jeden z czynników decydujących o sukcesie, dlatego też  słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do otrzymania tej nominacji. Gratuluję również Gminom, które w tegorocznym konkursie otrzymały również nominacje i  dziękuję za dobrą współpracę między samorządami, dzięki której Nasz Powiat nieustannie może się rozwijać. – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Dla przypomnienia, Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybierali wtedy swoich przedstawicieli do rad gmin i miast.

Patronat Honorowy nad Konkursem sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wojewoda Podkarpacki.