zdjęcie

Na mocy porozumienia z dnia 13 kwietnia 2022 r., zawartego z Ministrem Edukacji i Nauki, Zarząd Powiatu Niżańskiego przyjął realizację zadań z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M.P. poz. 1250 ze zm.) w zakresie:

• zapewnienia przez szkołę lub placówkę możliwości kontynuowania przez uczennicę w ciąży – zadanie 1.5 Programu ,,Pomoc uczennicom w ciąży”;
  • zapewnienia realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu, określonych w art. 90v. ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (Dz. U. poz. 1712) – zadanie 2.4 Programu: „Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie”.

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” realizowany jest od 2017 roku. Obejmuje on rozwiązania, w szczególności w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny, usług wspierających i rehabilitacyjnych, wsparcia mieszkaniowego, koordynacji, edukacji, poradnictwa i informacji, jak również inne instrumenty wsparcia.

Bezpośrednio realizującymi program ze strony Powiatu Niżańskiego są: Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku – w odniesieniu do realizacji zadania w zakresie zapewnienia miejsca w internacie dla uczennicy w ciąży, oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem, który został wyznaczony jako ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie Powiatu Niżańskiego.

Program realizowany będzie w latach 2022 – 2026, na co Powiat Niżański otrzyma dotację w łącznej wysokości 1 469 952 zł. Pierwsza transza w wysokości 272 300 zł, wydatkowana zostanie na zapewnienie i utrzymanie miejsca dla uczennicy w ciąży – 5 000 zł. Pozostała kwota przeznaczona zostanie przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy na wyposażenie w środki dydaktyczne oraz realizację 2 700 godzin wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Podkreślenia wymaga fakt, że do zadań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem należy udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka; wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.