Po długich przygotowaniach, 8 czerwca br., z okolicy mostu na Sanie w Jarosławiu, w stronę Ulanowa wypłynęli ulanowscy Flisacy. To część projektu pod nazwą Etnoflis – „Międzynarodowy Flis Szlakiem Błękitnego Sanu”.

W uroczystym wypłynięciu towarzyszyli flisakom samorządowcy, w tym Wicestarosta Niżański Adam Mach, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Karol Wołoszyn, Radny Powiatu Niżańskiego Andrzej Tofilski i Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz licznie zebrani goście i okoliczni mieszkańcy.

Przygotowania do wydarzenia trwały od dłuższego czasu, a zbijanie tratwy, tzw. Binduga, miała miejsce w Jarosławiu już od piątku. 8 czerwca, 80-metrowa tratwa flisacka, ważąca 40 ton, wyruszyła Sanem w kierunku Ulanowa. W kolejnych dniach planowane są postoje tratwy w Sieniawie, Rzuchowie, Starym Mieście i Krzeszowie. W niedzielę, 12 czerwca, flisacy dopłyną do Bielin, czym zakończy się pierwsza część Flisu, zaś 9 lipca tratwa wypłynie do Ulanowa, gdzie odbędą się Ogólnopolskie Dni Flisactwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m. in. Starosta Niżański Robert Bednarz, organizatorem jest Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary w Ulanowie.

Tego typu wydarzenia, jak Etnoflis Jarosław – Ulanów 2022, nie tylko wzmacniają tożsamość kulturową, ale również chronią dziedzictwo lokalne, za co serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Zdjęcia: Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary w Ulanowie